İş Kuleleri’nin Yeni Kiracısı Kim Olacak?

0

2000 yılında İstanbul’un Levent semtinde İş Bankası tarafından faaliyete geçirilen İş Kuleleri’nin yeni kiracısının kim olacağı merakla bekleniyor. KPMG ile görüşmelerin hala devam ettiği bildirildi.

52 katlı olan Kule 1’de İş Bankası’nın Genel Müdürlük ofisleri yer alıyor. 1996 – 2000 yılları arasında inşaatı yapılan Kule 1’in toplam yüksekliği 194 metrekare olduğu, bu yüksekliğin 36 metresini bayrak direğinin oluşturduğu biliniyor. Kule 1’in yüksekliği Boğaz Köprüsü’nün yüksekliğinin 3 katı olurken, yaklaşık olarak Çamlıca Tepesi’nin yüksekliğine tekabül ediyor.

Kule 2 ve Kule 3’ün bilinen yükseklikleri 117 metre. İş Kuleleri’nde, İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne ait birimlerden hariç Şişe Cam Topluluğu’nun şirketleri de bulunuyordu. Ancak Şişe Cam, 2013 yılında Tuzla’da bulunan 35 bin metrekare büyüklüğünde kapalı alanı olan Türkiye’nin en modern yatay mimariye sahip binalarından birine taşındı.

Şişe Cam Topluluğu, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın kiracısıydı. Alınan bilgilerde Şişe Cam’ın İş Kule’deki kiracılık döneminde metrekare başına 12 dolar atlık kira ödediği söyleniyor. Şişe Cam’ın Tuzla’daki kendi binasına taşınmasının ardından boş kalan bölümler için kiracı arayışına girilmişti. İş GYO, 26 kattan ve asma kattan oluşan Kule 3’ün kiralama ile ilgili sürecini Johns Lang Lasalle Gayrimenkul Hizmetleri Ticaret AŞ. ve Pamir & Soyuer Gayrimenkul AŞ. adlı firmalar ile beraber yürütüyor. Kule 3’ü kiralamak isteyen firmalar için kiralama bedeli metrekare başına 40 dolar olarak belirlenmiş. Kiraya verme hakkını elinde bulunduran firmaların şu anda uluslararası firmalar ile kiralama görüşmeleri yaptıkları da alınan haberler arasında yer alıyor. Ayrıca küresel anlamda denetim, vergi ve danışmanlık şirketi olarak tanınan KPMG ile de görüşmelerin sürdürdüğü konuşulanlar arasında. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın