ABD’li Bankaların Karında Yüzde 20 Artış Bekleniyor!

0

Amerika’nın büyük bankalarının karları ABD Başkanı Donald Trump’ın bankacılık sektöründeki düzenlemeleri azaltması sonucuyla yüzde 20 oranında artabilir.

Amerika’nın 6 büyük bankası, Donald Trump yönetiminin bankacılık sektöründeki düzenlemeleri aza indirmesiyle brüt karlarını 27 milyar dolara artırabilir. Yapılacak bu değişiklik büyük ABD bankalarının yıllık karlarını vergi öncesinde yüzde 20 oranında yukarıya çekebilir.

Dünyaca bilinen ABD bankalarından olan Morgan Stanley ve JP Morgan, bankacılık kurallarında değişiklik yapılmasının ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından gündeme getirilmesi ile kriz sonrasında yarar sağlamış olacaklar. Bankaların yaptığı açıklamalar ve ekonomi analistlerinin konu hakkındaki bildirimleri baz alınarak yapılan hesaplamalara göre bu iki bankanın karının vergi öncesinde yüzde 22 oranında artacağı ortaya çıktı. Yine ABD’li büyük bankalardan olan Goldman Sachs da yapılan hesaplamalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlara göre bu düzenlemelerde en az kar edecek banka olacak. Bankanın kar artışı yüzde 16 olarak hesaplandı.

Trump yönetimi tarafından önerilen değişikliğe göre Amerika’nın büyük bankaları bundan böyle daha fazla mevduat kabul edebilecek, fazla olan nakitlerinin daha büyük bir kısmını eyalet tahvillerine ve Hazine tahvillerine yönlendirebilecek. Bankalar yeni düzenleme gerçekleştiği takdirde müşterilerin mevduatlarından daha fazla maliyete sahip olan tahvil aracını azaltabilecek.

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin geçtiğimiz haziran ayında bir açıklama yapmış ve yapılacak olan yeni düzenleme ile ABD’deki bankalarının devlet tahvillerini  yüzde yüz borçlanma ile satın alabileceğini söylemişti. Bu gerçekleştiği takdirde bankalar en çok karı bu şekilde elde edecekler.

Amerika’daki bankaların Donal Trump yönetiminin tavsiyesi üzerine bankacılık sektöründeki düzenlemelerin azalması halinde karları ortalama yüzde 20 oranında artacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın