Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak olan hayvancılık destekleri ile ilgili esaslar belirlenerek Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlık tarafından yayımlanan yeni tebliğe göre, buzağılara verilen destek soy kütüğü işletmelerinde 3 ayrı dönemde yapılacak. Bunlardan ilk 2017 yılında olacak. Desteklemeler için ilk başvuru tarihi 1 Ekim 2017 olup, başvurular Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak. Bu dönemde başvuramayan buzağı yetiştiricileri için ikinci başvuru tarihi 1 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında olacak.

Anaç manda destekleri için Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’ne üye olanlar bulundukları ildeki birliğe, üye olmayanlar Bakanlık’ın il ve ilçe müdürlüklerine 1 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

Malak desteklemelerinin de bu yıl 2 kez yapılmasına karar verildi. Başvurular 1 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

Düve almak isteyenlere verilen destekler Bakanlık tarafından belirlenecek olan illerde uygulamaya alınacak. TÜRVET’e kayıtlı olan sığır yetiştiricilerine en az 20 baş, en fazla 200 baş olmak üzere düve alım bedelinin yüzde 30’u destek olarak verilecek.

Koyun ve keçi yetiştiricilerine verilecek desteklerde ilgili birliklere üye olan, TÜRVET’E ve Koyun – Keçi Bilgi Sistemi’ne kayırlı olanlar yılda 1 sefer olmak üzere anaç hayvan başına destek alacaklar.

Tiftik üreten ve bu tiftiği Tiftikbirlik ve buna bağlı kooperatiflere satan ve Tiftik Kayıt Sistemi’ne kaydettiren üreticilere kilogram başına destek verilecek.

Çoban istihdamı ile ilgili destek en az 250 adet ve üzeri küçükbaş hayvanı olanlara verilecek.

Ari işletmeler için sağlık sertifikası sahibi olan damızlık boğalar hariç olmak üzere sadece süt sığırı yetiştirenler 500 adede kadar tam, 501 adetten itibaren yüzde 50’lik tutar kadar destek alacaklar. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın