Ana SayfaGündemMerkez Bankası Türkiye’nin Borçlarını Açıkladı!

Merkez Bankası Türkiye’nin Borçlarını Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası 2017 yılının temmuz ayına ait uluslararası rezervler ile döviz likiditesi verilerini açıkladı.

Kısa adı TCMB olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye’nin bu yılın temmuz ayındaki uluslararası rezervlerini ve döviz likiditesini açıkladı.

Resmi Rezerv Varlıkları Açıklandı          

TCMB tarafından açıklanan verilere göre Resmi Rezerv Varlıkları 2017 temmuz ayında, bir önceki ay olan haziran ayına göre yüzde 1 oranında azalma gösterdi. Resmi Rezerv Varlıkları temmuz ayında 107.6 milyar olarak kaydedildi.

Aynı dönemde alt kalemler incelendiğinde Türkiye’nin döviz varlıkları da haziran aynına göre yüzde 2.5 oranında azalma gösterdi ve 86.5 milyar dolara geriledi. Rezerv varlıklarının altın cinsinden olanlarında yüzde 6.3 oranında artış kaydedildi. Türkiye’nin altın cinsinden rezerv varlıkları 19.7 milyar dolara ulaştı.

Vadeli Borçlar da Açıklandı

Vadesine 1 yıl ve 1 yıldan daha az zaman olan Merkezi Yönetim’in ve TCMB’nin önceden  belirli olan menkul kıymetler, döviz kredileri, KMDTH olarak bilinen Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları gibi döviz yükümlülükleri temmuz ayında, haziran ayına göre yüzde 16.6 oranında azalma kaydederek 11.9 milyar dolar oldu. Bu miktarın 7.8 milyar doları anaparadan oluşurken, 4.1 milyar dolarının da faizler olduğu bildirildi. Bahsi geçen anapara ve faizlerden doğan yükümlülüklerin 1.2 milyar dolarlık kısmı 1 ay içinde ödenmek zorunda. 2 ile 3 ayda ödenmesi gereken yükümlülükler 1.9 milyar dolar olarak bildirilirken, vadesi 4 ile 12 ay arasında olan yükümlülüklerin toplam tutarı da 8.8 milyar dolar olarak açıklandı.

Şarta Bağlı Borçlarda Artış

Türkiye’nin şarta bağlı yükümlülükleri ise önümüzdeki 1 yıl içinde ödenmesi gereken Hazine’nin garanti verdiği dış borçlar ile diğer bankacılık sektöründeki altın ve döviz cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditiflerden oluşan diğer yükümlülükler olarak göze çarptı. Bu yükümlülüklerde de haziran ayına göre yüzde 0.9 oranında artış görüldü ve 63.4 milyar dolar oldu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.