Ana SayfaEkonomiO Ülkede Devlet Fonu 1 Trilyona Ulaştı!

O Ülkede Devlet Fonu 1 Trilyona Ulaştı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dünya genelinde ülkelerin devlet fonlarına bakıldığında Norveç Varlık Fonu’nun en başarılı ve büyük fon olduğu kabul ediliyor. Fonun değeri gittikçe artarken büyüklüğü de 1 trilyona ulaştı.

Norveç’in devlete ait varlık fonunun dünya genelindeki ülkelerin varlık fonlarından açık ara önde olduğu bildirildi. Fonun büyüklüğü 1 trilyona yaklaşmış durumda.

Türkiye Varlık Fonu’nun Büyüklüğü 40 Milyar Dolar

2016 yılında kurulan ve TVF olarak bilinen Türkiye Varlık Fonunun kuruluş amacı da ülke ekonomisine katkı sağlamak olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıl kurulan TVF, 2017 yılının mayıs ayında alınan verilere göre 40 milyar dolara ulaştı. Türkiye Varlık Fonu’na dahil olan şirketlerin toplam varlıklarının da 200 milyar dolar olduğu açıklandı. TVF’de dün itibariyle yaşanan yönetim değişikliğinin sebebi bu büyüklüğe sahip olan bir devlet fonunda arzulanan ve hedeflenen sürecin gerçekleşmemesi olarak bildirildi.

Dünyanın En Başarılı Devlet Fonu

Dünyanın en başarılı devlet fonu olarak bilinen Norveç Varlık Fonu’nun değeri ve büyüklüğü her geçen gün daha da artıyor. Fonun büyüklüğü 1 trilyon dolara yaklaşırken, sağlanan başarı konusunda otoriterler de görüş birliği yapıyorlar. Diğer ülke fonlarından farklı olarak yaptığı yatırımların çeşitliliği ile bilinen Norveç Varlık Fonu’nun hızla büyüyor olması da bu başarısının kanıtı olarak gösteriliyor. 1990 yılından bu yana Norveç’in petrol ve doğalgaz üretiminden elde edilen getiri ile diğer ülkelerde hisse senetleri, tahviller satın alınarak, emlak piyasasına yatırımlar yapılıyor. Norveç Fonu’nun büyüklüğü 2016 yılının sonunda 900 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Şu an itibariyle bu rakamın 988 milyar dolara ulaştığı söyleniyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.