‘Meslek lisesi memleket meselesi’ sloganı ile başlayan meslek liselerine destek hareketi, yavaş yavaş meyvelerini verirken, devletin halen daha meslek liseleri üzerinde duruyor ve meslek liselerine destek veriyor olması, haliyle meslek liselerindeki öğrencilerin yüzünün gülmesine neden oldu. Geçtiğimiz günlerde meslek liselerinde okuyan ve staj görevini yerine getirmekle yükümlü olan öğrencilere yapılan maaş desteği, haliyle staj başvurularının artmasına ve öğrencilerin işbaşı eğitimi konusunda daha çok deneyim elde etmesine neden oldu.

Rekor Sayıda Staj Başvurusu Yapıldı

Yapılan bu maaş düzenlemesinin ardından, 1 milyon 165 bin 644 lise öğrencisi staj için başvuru yaptı. Staj başvurusu konusunda rekor seviyesi olan bu rakam, devletin kasasından 196 milyon TL staj ücreti ve 86 milyon TL’de sağlık sigorta primi çıkmasına neden oldu. Meslek liselerinde toplamda 1.9 milyon öğrenci staj görürken, bununla birlikte staj ile yükümlü olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu uygulamadan yararlandı. Öte yandan staj ücreti yasalara göre asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u kadar bilinirken, bu ücretin 3’te 2’sini ise devlet karşıladı.

Meslek Lisesi Öğrencisine 421 TL Maaş Desteği

Özel sektörde staj yapmakta olan bir öğrenci, en düşük 421 TL’lik staj ücreti alabiliyor. Bu ücretin 280 TL’si devlet tarafından, 140 TL’si ise işletme tarafından karşılanıyor. Bu konuda hem öğrenci hem de işletme büyük ölçüde ekonomik açıdan rahatlıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.