Konut ve ikinci el araç alım-satımı konusunda büyük bir devrim niteliği taşıyacak olan yeni yasa tasarısında, emlak işlemlerinde alınan komisyona artık bir sınır getirilecek. Bu sayede komisyon ücretleri standart hale gelip, fazla ya da absürt komisyonların alınması söz konusu dahi olmayacak. Öte yandan ikinci el satışlarda, imar, zemin etüdü, bina yaşı ve konuta dair her türlü bilgi künye halinde olacak. Konuta dair her türlü bilginin yer aldığı bir taşınmaz bilgi sistemi bulunacak. Sahibinden direkt olarak satış yapanlara değil de, komisyon aracılığıyla satış yapanlardan, bu komisyon ücreti için kayıt istenecek. Bununla birlikte ikinci el oto alım-satım konusunda, herkes sandığı gibi ticaret yapamayacak. Bunun için öncelikle satıcıdan araç için 10 bin km garantisi istenecek.

Piyasada Bir Düzen Oturacak

Yapılacak olan bu düzenleme sayesinde, gerek emlak sektöründe gerekse otomobil sektöründe, sürekli olarak değişim gösteren fiyatlar olmayacak. Bununla birlikte satılacak olan ev ya da araba, karşı tarafa belirli bir garanti kapsamında satılacak. Özellikle emlak sektöründe yaşanan bu dengesizlikler, hemen ortadan kaldırılıp, emlak sektörü daha düzenli bir hale gelecek.

Galerici Olmak İsteyen Esnaf Belgesi Alacak

İkinci el oto alım-satım konusunda, herkesin bu işe girerek al-sat işlemi yapması, bir nevi seyyar galericilik olarak tanımlanırken, böyle bir duruma artık son verilecek. Araçlara 10 bin km’lik garanti verilmesi gerekecekken, bununla birlikte araç alım-satım konusunda belirli sınırlamalar gelecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.