Akbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!

0

Akbank Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun dahilinde riskli olduğu tespit edilen bölgelerde bulunan binaların yenilenmesi amacıyla kredi kullanımı sağlamaktadır.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi Alan ve Binaları Kapsar?

6306 ilgili kanunda yer aldığı üzere zemin yapısı dolayısıyla üzerindeki yapılaşmanın can ve mal kaybına yol açması riski olan ya da Bakanlığı teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından hakkında karar çıkan alanlar riskli alan kapsamına girmektedir. Riskli alan içinde veya dışında bulunan ağır hasar görme ya da yıkılma riski olan, ekonomik ömrünü tamamlamış, risk taşıdığı teknik olarak tespit edilmiş yapılar da riskli bina olarak tabir edilir. Kanunda belirtildiği durumdaki alan ve binaların yeniden yapılması ile ilgili hak sahiplerine Akbank uygun kentsel dönüşüm kredisi sağlamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Nasıl Yararlanılır?

Akbank kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen hak sahipleri öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği kuruluşlara risk tespiti yaptırmak zorundadırlar. Riskli Yapı Tespit Raporu alındıktan sonra inşaatı yapacak olan firma belirlenir. Hak sahipleri bu aşamalardan sonra Akbank kredi başvurusu yaparak kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilirler.

Kira Yardımı ve Faiz Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ve binalardaki hak sahiplerine en fazla 18 ay süresince olmak üzere aylık 600 lira kira desteği verilir. Bakanlık tarafından faiz desteği de sağlanmaktadır. Hak sahipleri kira yardımı ve faiz desteğinde birini tercih etmek durumundadırlar.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Detayları

Bakanlık tarafından sağlanan Akbank en uygun kentsel dönüşüm kredisi en fazla 125.000 lira olarak kullandırılmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi başvurusu yaparak kredi kullanan kişilere konutlar için en fazla 120 ay, işyerleri için en fazla 84 ay vade uygulanmaktadır. Krediye uygulanan faiz oranları konutlar için yıllık yüzde 4, aylık 0.33 olup, bu oran işyerleri için yıllık yüzde 3, aylık 0.25’tir. Kredinin ödeme seçenekleri eşit taksitli ve en fazla 2 yıl olmak üzere sadece faiz ödemeli eşit taksitli şeklindedir.

Akbank konut kredisi kullanımına yapılan sözleşmede belirlenen kredi tutarının yüzde 100’ü, yeni konutların ekspertiz değerinin de yüzde 75’i kredilendirilir. Bu kredi türünde BSMV ve KKDF bulunmamaktadır. Kredi kullanımında kredi vadesi sonuna kadar yeni yapılan konut rehin alınır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın