Oda ve Borsa Seçimleri İleri Bir Tarihe Alındı

Oda ve Borsa Seçimleri İleri Bir Tarihe Alındı

5 veya 6 gün sonra başlaması beklenen 364 oda ve borsasının seçimleri bir süreliğine ertelendi. Alınan bu karar Resmi Gazete üzerinde yayımlandı. Erteleme kararının en büyük sebepleri arasında bazı büyük çaplı odalar arasında yaşanan anlaşmazlıklar olduğu belirtilirken, söz konusu erteleme ile birlikte seçimler Nisan ayına kaydırıldı. Normal şartlarda 1 Ekim tarihi itibari ile başlayan seçimler, sürpriz denilebilecek bir kararla ertelendi. İstanbul Ticaret Odası ve diğer birçok büyük odanın adayları arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle konunun hükümete taşındığı ve bu nedenle ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. Hükümetin ise talebi olumlu bulması nedeniyle seçimlere 6 aylık bir erteleme getirdiği bildirildi.

İTO’dan Başladı

Oda ve borsa seçimleri 2018 yılının Nisan ayına alınırken, söz konusu tartışmaların ve anlaşmazlıkların İstanbul Ticaret Odası tarafından çıktığı iddialar arasında yer alıyor. Öte yandan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ise Ağustos ayında meclis toplantısında, bu durumlardan rahatsızlığını iğneleyici bir şekilde dile getirmiş ve bazı kişilerin haksız bir şekilde çeşitli makamları elde etmek istediğini belirtmişti.

Sadece İTO Değil

İTO’da meydana gelen bu sarsıntılar devam ederken, tartışmaların sadece İTO üzerinde olmadığı ve birçok büyük odanın da bu konuda tartışma yaşadığı verilen bilgiler arasında yer aldı. Bu konuda doğuda yer alan illerin öne çıktığı belirtilirken, Ankara Ticaret Odası’nın da geçen hafta söz konusu durum nedeniyle problem yaşadığı yine verilen bilgiler arasında yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.