Ana SayfaGündemMerkez Bankası Güven Endeksi Raporunu Açıkladı!

Merkez Bankası Güven Endeksi Raporunu Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından eylül ayı ile ilgili Reel Kesim Güven Endeksi verileri yayınlandı. Endekste aylık yüzde 0.9 puan artış görüldü ve 111.6 puana yükseldi.

Kısa adı TCMB olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi rakamlarında endeksin yüzde 0.9 oranında artış görüldü ve 111.6 puana yükseldi. Endeks, önümüzdeki 3 aylık dönemde üretim hacmi ve sipariş miktarı ile ilgili beklentilerden olumlu etkilendi. Daha yüksek olması beklenen artış ihracat sipariş miktarı beklentisindeki durumdan dolayı sınırlı kaldı.

Endeksi Etkileyen Faktörler

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre endeksi meydana getiren anketlerdeki sorularına ilişkin yayılma endekslerine bakıldığında genel durum, geçtiğimiz 3 aydaki toplam siparişlerin miktarı, önümüzdeki 3 aydaki istihdam miktarı, önümüzdeki 3 aydaki üretim hacmi, mevcut olan mamul mal stoku miktarı, mevcut olan toplam siparişlerin miktarı, önümüzdeki 3 aylık dönemde ihracat siparişlerinin miktarı, sabit sermayede yatırımlar için yapılan harcamalara dair değerlendirmeler endeksin azalma şeklinde etkilenmesine sebep oldu.

İç Piyasalardaki Sipariş Miktarında Zayıflama Bekleniyor

Açıklanan raporda geçtiğimiz 3 aya ait değerlendirmelerde üretim hacmi ile ilgili artış bildirenlerin lehine ilerleyen seyrin önceki aya göre zayıflama kaydettiği, iç piyasada görülen sipariş miktarında artış bildirilenler ihracattaki sipariş miktarı ile iç piyasalardaki sipariş miktarı ile ilgili artış yönündeki beklentilerin de zayıflayarak ilerlediğinin görüldüğü bildirildi.

Ankete cevap verenlerin sanayi sektöründeki genel gidişatın 1 ay öncesi ile karşılaştırıldığında daha iyimser olduğunu düşünenlerin oranının yüzde 15.0 olduğu, daha kötüye gittiğini söyleyenlerin oranının da yüzde 7.1 olduğu bilgileri de raporda yer alanlar arasında bulunuyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...