Ana Sayfa Gündem Merkez Bankası Güven Endeksi Raporunu Açıkladı!

Merkez Bankası Güven Endeksi Raporunu Açıkladı!

-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından eylül ayı ile ilgili Reel Kesim Güven Endeksi verileri yayınlandı. Endekste aylık yüzde 0.9 puan artış görüldü ve 111.6 puana yükseldi.

Kısa adı TCMB olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi rakamlarında endeksin yüzde 0.9 oranında artış görüldü ve 111.6 puana yükseldi. Endeks, önümüzdeki 3 aylık dönemde üretim hacmi ve sipariş miktarı ile ilgili beklentilerden olumlu etkilendi. Daha yüksek olması beklenen artış ihracat sipariş miktarı beklentisindeki durumdan dolayı sınırlı kaldı.

Endeksi Etkileyen Faktörler

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre endeksi meydana getiren anketlerdeki sorularına ilişkin yayılma endekslerine bakıldığında genel durum, geçtiğimiz 3 aydaki toplam siparişlerin miktarı, önümüzdeki 3 aydaki istihdam miktarı, önümüzdeki 3 aydaki üretim hacmi, mevcut olan mamul mal stoku miktarı, mevcut olan toplam siparişlerin miktarı, önümüzdeki 3 aylık dönemde ihracat siparişlerinin miktarı, sabit sermayede yatırımlar için yapılan harcamalara dair değerlendirmeler endeksin azalma şeklinde etkilenmesine sebep oldu.

İç Piyasalardaki Sipariş Miktarında Zayıflama Bekleniyor

Açıklanan raporda geçtiğimiz 3 aya ait değerlendirmelerde üretim hacmi ile ilgili artış bildirenlerin lehine ilerleyen seyrin önceki aya göre zayıflama kaydettiği, iç piyasada görülen sipariş miktarında artış bildirilenler ihracattaki sipariş miktarı ile iç piyasalardaki sipariş miktarı ile ilgili artış yönündeki beklentilerin de zayıflayarak ilerlediğinin görüldüğü bildirildi.

Ankete cevap verenlerin sanayi sektöründeki genel gidişatın 1 ay öncesi ile karşılaştırıldığında daha iyimser olduğunu düşünenlerin oranının yüzde 15.0 olduğu, daha kötüye gittiğini söyleyenlerin oranının da yüzde 7.1 olduğu bilgileri de raporda yer alanlar arasında bulunuyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,272BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler