Ana SayfaEkonomiDış Ticaret Açığı Belli Oldu! Ağustos’ta 5.9 Milyar Dolar Oldu!

Dış Ticaret Açığı Belli Oldu! Ağustos’ta 5.9 Milyar Dolar Oldu!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Ağustos ayında ihracat %12.3, ithalat %15.3 artış gösterirken dış ticaret açığı da %22,8 büyüdü. Bu büyümeyle beraber dış ticaret açığı 5 milyar 873 milyon dolar oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından oluşturulan geçici dış ticaret verileri açıklandı. Geçici verilere göre 2017 yılı içinde ihracat Ağustos ayında 2016 yılının Ağustos ayına göre %12,3 artarak  13 milyar 289 milyon dolar oldu. İthalat ise yine aynı aralıklara göre %15,3 artarak 19 milyar 162 milyon dolar olarak gerçekleştirildi.

Ağustos ayında dış ticaret açığında da ithalat ve ihracattaki artışa bağlı olarak artış gerçekleşti. 2016 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı %71,2 iken, 2017 Ağustos ayında %69,3’e düştü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre ihracatta %2,6 artış meydana geldi.

Yine mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre 2017 yılının Ağustos ayında bir önceki aya göre ithalatta %7.5 azalma, ihracatta ise %2,6 artma meydana geldi. Önceki yılın yani 2016 yılının verilerine göre ise ihracat %9,4 ithalat ise %17,6 arttı.

AB’ye Yapılan İhracat Arttı!

AB’nin ihracattaki payı 2016 Ağustos ayında %46,5 iken, 2017 yılı Ağustos ayında %45,3 oldu. AB’ye yapılan ihracat geçen yıl yani 2016 yılının aynı ayına göre %9,4 artı ve 6 milyar 26 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En fazla ihracatı yapan ülke Almanya oldu. Almanya’yı ise sırasıyla Irak, İngiltere ve ABD takip ediyor.

İthalatta ilk sırayı ise Çin aldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.