Ana SayfaEkonomiYenilenebilir Enerji Payı Büyüyor!

Yenilenebilir Enerji Payı Büyüyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’de yenilenebilir enerji payının son yıllarda arttığını söyledi. Son 10-12 yılda %25’ten %32’ye yükselen yenilenebilir enerji payı, bu hızla giderse %50 seviyesine ulaşacak!

İklim değişikliğinin gerçek olduğunu içselleştirmek gerektiğini söyleyen Mehmet Şimşek, dünyada karbon salımının geri dönüşümü imkansız bir noktaya geldiğini ve bunun azaltılmasının şart olduğunu da bildirdi.

İnsanlığın doğal faktörlerden 170 kat daha fazla tahribat oluşturduğunun altını çizen Şimşek, dünyada her gün 9,5 milyar metreküp doğalgaz, 10,5 milyon ton kömür, 95 milyon varil petrol tüketildiğinin bilgisini verdi.

Türkiye’de Üretilen Güneş Enerjisi Maliyetinde %50 Düşüş Öngörülüyor!

Yenilenebilir enerjinin sosyal sorumluluk ve çevre bilincinin yanı sıra ekonomik olarak da katkı sağladığını söyleyen Şimşek, bu enerji türünün oldukça mantıklı olduğunu söyledi. Kapasitenin arttığı güneş enerjisi maliyetlerindeki düşüşten bahseden Başbakan Yardımcısı, bu düşmenin önümüzdeki 25 yıl da düşmeye devam edeceğini ekledi. Türkiye’de 2040 yılına kadar güneş enerjisi maliyetlerinde %50’lik bir düşüş yakalayacağını söyleyen Şimşek, güneş enerjisinin diğer enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında en düşük maliyetli enerji olacağını düşünüyor. Yakın zamanda Konya’da 1.000 megavatlık 7 cent’in altında bir ihale yaptıklarını söyleyen Mehmet Şimşek, bunun %50’ye vurulduğunda edilecek olan kardan da bahsetti. Bunun altında ekonomik açıdan daha mantıklı bir enerji kaynağının olmadığının da altını çizdi.

Yenilenebilir enerji kayakları hem çevre hem de ekonomik açıdan ülkelere olumlu içinde katkı sağlıyor. Bu enerji kaynaklarının içinden en mantıklı olanı ise güneş enerjisinden üretilen.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.