Yenilenebilir Enerji Payı Büyüyor!

0

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’de yenilenebilir enerji payının son yıllarda arttığını söyledi. Son 10-12 yılda %25’ten %32’ye yükselen yenilenebilir enerji payı, bu hızla giderse %50 seviyesine ulaşacak!

İklim değişikliğinin gerçek olduğunu içselleştirmek gerektiğini söyleyen Mehmet Şimşek, dünyada karbon salımının geri dönüşümü imkansız bir noktaya geldiğini ve bunun azaltılmasının şart olduğunu da bildirdi.

İnsanlığın doğal faktörlerden 170 kat daha fazla tahribat oluşturduğunun altını çizen Şimşek, dünyada her gün 9,5 milyar metreküp doğalgaz, 10,5 milyon ton kömür, 95 milyon varil petrol tüketildiğinin bilgisini verdi.

Türkiye’de Üretilen Güneş Enerjisi Maliyetinde %50 Düşüş Öngörülüyor!

Yenilenebilir enerjinin sosyal sorumluluk ve çevre bilincinin yanı sıra ekonomik olarak da katkı sağladığını söyleyen Şimşek, bu enerji türünün oldukça mantıklı olduğunu söyledi. Kapasitenin arttığı güneş enerjisi maliyetlerindeki düşüşten bahseden Başbakan Yardımcısı, bu düşmenin önümüzdeki 25 yıl da düşmeye devam edeceğini ekledi. Türkiye’de 2040 yılına kadar güneş enerjisi maliyetlerinde %50’lik bir düşüş yakalayacağını söyleyen Şimşek, güneş enerjisinin diğer enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında en düşük maliyetli enerji olacağını düşünüyor. Yakın zamanda Konya’da 1.000 megavatlık 7 cent’in altında bir ihale yaptıklarını söyleyen Mehmet Şimşek, bunun %50’ye vurulduğunda edilecek olan kardan da bahsetti. Bunun altında ekonomik açıdan daha mantıklı bir enerji kaynağının olmadığının da altını çizdi.

Yenilenebilir enerji kayakları hem çevre hem de ekonomik açıdan ülkelere olumlu içinde katkı sağlıyor. Bu enerji kaynaklarının içinden en mantıklı olanı ise güneş enerjisinden üretilen.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın