Başbakan Açıkladı! İş Hayatında Yeni Düzenlemeler Yolda!

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütü’nün toplantısında iş dünyası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütü’nün toplantısında iş dünyası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeni Düzenlemeler Yolda

Kısa adı ILO olan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün toplantısında açıklamalar yapan Binali Yıldırım, Türkiye’de çalışma hayatını ilgilendiren bir dizi düzenlemenin önümüzdeki günlerde yapılacağını, karşılıklı anlaşmaya varmak üzere işçiler, işverenleri sendikalar ve taşeronlarla görüşüleceğini, bazı konularda yaşanan problemler için ortak bir çözüm üretileceğini söyledi.

Sendikalaşmaktan Korkulmamalı

Binali Yıldırım açıklamasından kalkınmanın en önemli etkeninin yakalanan grafiklerden önce vatandaşların refahı olduğuna dikkat çektiği konuşmasında sendikalaşmaktan korkulmaması gerektiğini, olaylara bakış ortak olduğu takdirde her şeyin çözülebileceğini, sendikacılığın anlaşmazlık anlamına gelmediğini, temsil edilen işçilerin hakkının savunulması, ülkenin şartlarını ve iş – işveren – iş üçlemini unutmamak gerektiğini söyledi.

İşsizlik Makul Oranlara Düşürülecek

Hükümet olarak istihdam konusunda attıkları adımlardan da bahseden Başbakan, esas yaklaşımlarının nitelikli iş imkanları oluşturmak olduğunu, çalışanların huzurunu ve çalışma barışını önemsediklerini, bir yandan ekonomik büyüme sağlarken diğer yandan da mevcut olan işgücü potansiyelinin sahip olduğu niteliklere uygun bir şekilde ilerlemek istediklerini, işsizliği de kalıcı ve makul oranlara düşürmeyi amaçladıklarını da belirtti.

Başbakan Yıldırım 2016 yılında yaşanan darbe girişiminden de bahsettiği konuşmasında toplumsal barışın sağlanması için değişime dair unsurları dikkate aldıklarını, vatandaşlara çalışma imkanı sağlamanın, işsizliği gidermenin hükümetin görevi olduğunu da söyledi.

Yıldırım, deniz yolundan Ege Denizi’ni kullanarak ve karayolundan Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin geçişleri önceki dönemlerde 3.500 kişiye varırken şimdi neredeyse sıfıra indirildiğini de söyleyerek, önümüzdeki günlerde iş dünyasını ilgilendirecek yeni düzenlemelerin yapılacağının da haberini verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.