Yeni Üniversite Sınav Sisteminde Neler Değişti? YKS’nin Tüm Detayları!

Adeta büyük bir bilmeceye dönen sınav sistemlerine dair detaylar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle üniversiteye girişte uygulanmaya başlanacak olan Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı (YKS)’na dair merak edilenleri açıkladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni uygulanacak olan Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı hakkında sınav tarihi ne zaman olacak, ne kadar ücret ödenecek, kaç dakika sürecek gibi sorular hakkında bilgi paylaşımında bulundu. İşte Saraç tarafından o sorulara verilen yanıtlar!

YKS Ne Zaman Yapılacak?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YKS’nin Ramazan Bayramı sonrasındaki hafta sonu olan 23-24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilmesini planladıklarını ifade etti. Saraç, sınav başvurularının ise Mart ayı itibariyle başlayacağını belirtti.

YKS Ücreti Ne Kadar?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yaptığı açıklamada iki sınav için ödenecek toplam ücretin 120 Türk Lirası’na tekabül edeceğini belirtti.

YKS Müfredatında Değişiklik Yapıalcak Mı?

Üniversiteye girişte uygulanacak YKS için müfredat değişikliği olup, olmadığı konusunda yöneltilen sorulara YÖK Başkanı Yekta Saraç herhangi bir değişikliğin yapılmayacağını, MEB ile ortak müfredattan seçim gerçekleştirileceğini belirtti.

Puanlar Kaç Yıl Geçerli Olacak?

YKS’nin ilk aşaması olan TYT (Temel Yeterlilik Sınavı)’ndan elde edilen puanlar, sıanva girilen yıl ve bir sonraki yıl kullanılabilecek. Aday, ikinci yıl tekrar sınava girerse, yüksek olanı puanı tercih etme hakkına da sahip olacak.

Hangi Sınav Kaç Dakika Olacak?

İlk aşama olan TYT’de 40 adet Türkçe, 40 adet de Matematik sorusu için ayrılan toplam süre 90 dakika olacak. Geçmiş yıllarda uygulanan sistemde soru başına düşen sürenin ortalama 0,81 dakika ile 1,68 dakika arasında farklılık gösterirken, YKS ile uygulanmaya başlanacak sistem sayesinde soru başına düşen süre 1,25 dakika ile 2,25 arasında değişecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.