Ana SayfaGündemTürkiye'de Bir İlk! Sağlık Diplomalarının Denklik Sınavları Kasım'da Başlıyor!

Türkiye’de Bir İlk! Sağlık Diplomalarının Denklik Sınavları Kasım’da Başlıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkiye’de ilk defa uygulanacak diploma denkliği sınavı olarak tanımlanan ‘İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı’ için gerekli şart ve detayları belirledi.

Bu yılın Kasım ayı itibariyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ilk defa uygulanacak olan İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı ile birlikte Türkiye’de artık diploma denkliğinin önü açılıyor. Yükseköğretim Kurumu tarafından gerçekleştirilen açıklamada, ilk defa uygulanacak olan bu sınav için şart ve gereklilikler belirlendi.

Sınav Klavuzu Yayınlandı!

Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada diplomasının denkliğini sağlamak isteyen kişilerin girmesi gerekecek olan yazılı seviye tespit sınavlarının muadili olarak uygulanacak olan İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı‘nda alan, yer, tarih, sınav ücreti gibi bilgilerin yer aldığı klavuzun yayınladığı duyuruldu.

24 Kasım 2017 tarihinde aşağıda adı geçen üniversitelerde gerçekleştirilecek olan sınav için sınava giriş ücreti üniversiteler tarafından belirlenecek olup, asgari ücretin 3’te 1’ini (468 Türk Lirası’nı) geçmeyecek şekilde olacak.

Sınav Hangi Üniversitelerde Uygulanacak?

Aralarında diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, beslenme ve diyetetik, odyoloji, fizyoterapi ve rehabilitasyon, ergoterapi, dil ve konuşma terapisi, çocuk gelişimi gibi alanların yer aldığı bölümlerden mezun olmuş olan ve Türkiye’de diplomalarının denkliğini sağlamak isteyen kişiler, bu yılın Kasım ayında ilk defa Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından uygulanacak olan İlmi Hüviyet Tespiti sınavına girmesi gerekecek.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne ek olarak; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından da uygulanabilecek olan İlmi Hüviyet Tespiti ile adaylar diplomalarının denkliklerini sağlayabilecekler. Aynı zamanda Yapılandırılmış Klinik Sınavı ise doktorluk alanında denklik sağlamak isteyen adaylar için; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi tarafından uygulanacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.