Türkiye’de Bir İlk! Sağlık Diplomalarının Denklik Sınavları Kasım’da Başlıyor!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkiye’de ilk defa uygulanacak diploma denkliği sınavı olarak tanımlanan ‘İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı’ için gerekli şart ve detayları belirledi.

Bu yılın Kasım ayı itibariyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ilk defa uygulanacak olan İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı ile birlikte Türkiye’de artık diploma denkliğinin önü açılıyor. Yükseköğretim Kurumu tarafından gerçekleştirilen açıklamada, ilk defa uygulanacak olan bu sınav için şart ve gereklilikler belirlendi.

Sınav Klavuzu Yayınlandı!

Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada diplomasının denkliğini sağlamak isteyen kişilerin girmesi gerekecek olan yazılı seviye tespit sınavlarının muadili olarak uygulanacak olan İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı‘nda alan, yer, tarih, sınav ücreti gibi bilgilerin yer aldığı klavuzun yayınladığı duyuruldu.

24 Kasım 2017 tarihinde aşağıda adı geçen üniversitelerde gerçekleştirilecek olan sınav için sınava giriş ücreti üniversiteler tarafından belirlenecek olup, asgari ücretin 3’te 1’ini (468 Türk Lirası’nı) geçmeyecek şekilde olacak.

Sınav Hangi Üniversitelerde Uygulanacak?

Aralarında diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, beslenme ve diyetetik, odyoloji, fizyoterapi ve rehabilitasyon, ergoterapi, dil ve konuşma terapisi, çocuk gelişimi gibi alanların yer aldığı bölümlerden mezun olmuş olan ve Türkiye’de diplomalarının denkliğini sağlamak isteyen kişiler, bu yılın Kasım ayında ilk defa Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından uygulanacak olan İlmi Hüviyet Tespiti sınavına girmesi gerekecek.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne ek olarak; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından da uygulanabilecek olan İlmi Hüviyet Tespiti ile adaylar diplomalarının denkliklerini sağlayabilecekler. Aynı zamanda Yapılandırılmış Klinik Sınavı ise doktorluk alanında denklik sağlamak isteyen adaylar için; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi tarafından uygulanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.