BDDK’nın Yeni Yönetmeliği 1 Ocak 2018’de Yürürlüğe Giriyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan yeni yönetmelik sayesinde engelli vatandaşlar bankacılık hizmetlerinden problemsiz bir şekilde yararlanacaklar. BDDK’nın yeni yönetmeliği 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

Yeni Yönetmelik 1 Ocak’ta Yürürlükte Olacak

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yeni yönetmeliği ile bankacılık işlemlerinde engeller kalkıyor. Engelli vatandaşların problem yaşamadan bankacılık hizmetlerinden yararlanması hedeflenerek hazırlanan yeni yönetmeliğe göre banka şubeleri, ATM cihazları, POS cihazları, çağrı merkezinden verilen hizmetler, internet bankacılığı hizmetleri ile ilgili uyulması gereken yeni düzenlemeler yeni yönetmelikte yer alıyor. Bankalar, BDDK’nın yeni yönetmeliğinde belirtilen hizmetleri 1 Ocak 2018 tarihine kadar uygun hale getirmek durumundalar.

Çalışanlara Gerekli Eğitimler Verilecek                                               

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Lideri Sinem Cantürk, bu konuda bir açıklama yaparak bankaların hizmetleri ile ilgili planlama yaparken engelli kişileri de göz önünde bulundurmak zorun olduklarını, bu vatandaşlara da gerekli olan erişim standartlarını sağlamak durumunda olduklarını, bu kapsamda banka şubelerinde görev yapan personellerin de gereken eğitimleri alacağını, bütün bu çalışmalar için bankaların müşterilerinden ek ücret talep etmeyeceğini söyledi.

Şube Personelleri İşaret Dili Öğrenmeleri için Teşvik Edilecek

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun yeni yönetmeliğinde yer alan bazı maddeler şubelerden hizmet almak isteyen engelli müşterilerin ikinci bir kişinin yardımına ihtiyaç duymaksızın hizmetlere erişebilmesinin sağlanması, göreme engelli banka müşterilerine bankacılık sözleşmeleri imzalamaları gerektiği durumlarda bu sözleşmeler hakkında detaylı bilgi verilmesi, banka şube personellerinin işaret dilini öğrenmesi konusunda teşvik edilmesi, şubede işaret dili bilen personel olmaması durumunda işitme engelli müşterinin uzaktan görüntülü yardım alması sağlanması gibi zorunluluklar şeklinde sıralanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.