ALES Tarihi Belli Oldu! ALES’te Hangi Değişiklikler Yapıldı?

0

ÖSYM tarafından her yıl bir kez sonbaharda, bir kez de baharda olmak üzere iki defa düzenlenen ALES için Sonbahar dönemi sınav tarihi belli oldu. ALES, bu yıl 19 Kasım 2017’de düzenlenecek.

ÖSYM tarafından her yıl iki defa düzenlenen ALES, lisans öğretimini tamamlamış, lisansüstü eğitim almayı hedefleyen öğrenciler tarafından girilen bir sınav. Bu yıl her sınav sisteminde oldukça köklü değişiklikler yapılmasından ALES de nasibini aldı.

ALES başvurusunu tamamlayıp, sınava hazırlanma sürecinde olan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de ALES ne zaman yapılacak, kaç soru sorulacak ve öğrencilere ne kadar süre tanınacak.

ALES Ne Zaman Yapılacak?

Sonbahar döneminde düzenlenecek olan ALES için ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre adaylara 100 soru yöneltilecek. Sınav 19 Kasım 2017 günü, saat 10.00’da gerçekleştirirken, öğrencilere ALES için toplam süre ise 150 dakika olarak tanınacak.

ALES Ne Kadar Süre Geçerli Olacak?

ALES’te yapılan köklü değişikliklerden bir tanesi de sınavdan hakedilen puanın geçerlilik süresi oldu. Normalde 3 yıl geçerli olan ALES puanı, yayınlanan yeni yönetmelik ile birlikte 5 (beş) yıl boyunca geçerliliğini koruyacak.

ALES’te Kaç Soru Sorulacak?

160 Soru için 180 dakikalık süre tanınan ALES’te  bu yıl itibariyle 100 soru sorulacak ve adaylara bu 100 soru için 150 dakikalık bir süre tanınacak.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) hakkınd açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Yekta Saraç, ALES ile uluslararası benzer statü sınavlar arasındaki ortaklığın artırılmasının hedeflendiğini, adayların bilgiden çok sahip olduğu bilgileri kullanmaları ile üstün düşünme yeteneğinin ölçülmesinin hedeflenmesi ile yeni sınav sisteminin oluşturulduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın