Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, market reyonlarında vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini, üretici ve zincir marketlerin gramaj oyunu yaparak gizli bir zammı devreye soktuğunu aktardı.

Gizli Zam Uygulaması Devrede!

Hem market, hem de pazar tezgahlarında her ürünün fiyatında önemli bir artış olduğunu ifade eden Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Palandöken, satın alınacak ürünlerin fiyatlarının sabit kalmasına aldanılmaması gerektiğini, gramajlarda azaltma yapılarak ‘gizli zam’ uygulamasının devreye sokulduğunu, tüketicinin gramaja bakmadan aynı fiyata daha az ürün aldığını kaydetti.

Ortada çok büyük bir kandırmaca olduğunu ifade eden Palandöken, satın alınacak paketlerin gram ağırlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Zincir marketlerin ve üreticilerin devreye soktuğu bu plana dair vatandaşların bilinçli olması gerektiğini kaydeden Palandöken, vatandaşın aynı paraya daha az ürün satın aldığını, satın alma aşamasında gramaja dikkat edilmesi gerektiğini, yetkililerin de bu duruma acil bir şekilde el koyması gerektiğini ifade etti.

İndirim Reyonlarına Dikkat!

Palandöken aynı zamanda ‘indirimli satış’ başlığı altında sunulan ürünlerin de gramaj olarak daha düşük olduğunu ifade etti. Bazı ürünlerin fiyatlarının sürekli sabit seyrettiğini, sadece gramlarının sürekli düştüğünü ifade eden Palandöken, paket olarak satın alınan ürünlerinde gramaj düşüşünde yasal olarak bir sakıncanın olmadığını, lakin gramaj bilgilerinin paketlerin fark edilmeyecek yerlerine eklenmesinin ‘tüketiciyi aldatmak’ kategorisine girdiğini belirtirken, tüketicilerin ağırlığını bilmeden satın aldıkları ürün için daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

Mutlaka Karşılaştırma Yapın!

Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise konu ile yaptığı açıklamada, üretici firmaların paketlerin daha görünür yerlerine hem net, hem de brüt ağırlıklarını ayrı ayrı belirtmeleri gerektiğini, bu bilgilerin okunabilir özellikte olmalarının şart olduğunu, vatandaşların bu konuda azami dikkat göstermeleri gerektiğini, fiyat karşılaştırması yapılmasının da oldukça önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.