Kamu Kurumlarının 2018 Yatırım Miktarları Belirlendi

0

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve bağlı olunan ortaklıklar için 2018 yılında gerçekleştirecekleri yatırım miktarının 13 milyar 608 milyon 804 bin Türk Lirası’na ulaşması öngörülüyor.

2018 yılı için hazırlanan Genel Yatırım ve Finansman Programı, Bakanlar Kurulu Kararı ile birlikte Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Yayınlanan bu programa göre, kamu işletmeleri için Türkiye’nin sahip olduğu kaynakların verimli kullanılması şartı ile; işletmecilik faaliyetlerini yürütmeleri ve sahip olunan değerlerin en üst düzeye çıkartılabilmeleri adına uygulanacak yöntem ve taktikler belirlendi.

İnsan Kaynakları Aktifleşecek

Kamu teşebbüsleri, 2018 yılı itibariyle artık işletmecilik faaliyetlerinde hem kârlılığı, hem de verimliliği artırabilmek adına birtakım tedbirler almaya başlayacak. Yayınlanan rapordan elde edilen bilgilere göre bu kuruluşların, aktif bir şekilde insan kaynakları politikasını benimseyeceği, personel dağılımlarının iş gerekliliği, tecrübe ve ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekçi bir dağıtıma tabi tutulacağı ve boşta kalan personellerin, ihtiyaç bulunan hizmet birimlerine transferinin sağlanacağı belirtildi.

KİT’lerin 2018 İçin Mali Hedefleri

Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu Kararı ile yayınlanan bilgilerde, Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin 2018 yılı boyunca uygulamak adına çalışacakları mali hedeflerin belirlendiği bilgisi de paylaşıldı. Yapılacak bu yatırımlar arasında en büyük pay 7,5 milyar Türk Lirası tutarında yatırım ile TCDD tarafından olacak iken, ikinci sırada 3,4 milyar Türk Lirası ile BOTAŞ, üçüncü sırada 2,9 milyar Türk Lirası ile TEİAŞ yer alıp, son sırada en düşük yatırım miktarına sahip olan 1,8 milyar Türk Lirası ile TETAŞ yer alacak. KİT’lerin 2018 yılı içerisinde gerçekleştirecekleri toplam yatırım miktarının ise 20 milyar 42 milyon 88 Türk Lirası’na tekabül etmesi bekleniyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın