Merkez Bankası Tarafından Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı

0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yılın son enflasyon raporunu açıkladı. 2017 yıl sonu açısından beklenen enflasyon değerinin yüzde 9,3 ila yüzde 10,3 aralığında olmasını beklediklerini ifade eden Çetinkaya 2018 açısından ise beklenen enflasyon oranlarının yüzde 5,5 ila yüzde 8,5 (ortalaması yüzde 7) olarak gerçekleşeceğini öngördüklerini ifade etti.

Ülkemize Yönelik Portföy Akımları İvme Kaydetti

Ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çetinkaya Türkiye’ye yönelik portföy akımlarının ivme kaydettiğini dile getirerek geçmiş yılların ortalamasının üzerinde bir çeşitlilik yaşandığını dile getirdi. Yılın üçüncü çeyreğinde gelişmiş ülkelerin faiz oranlarında sınırlı yükseliş kaydedilmesi ve gelişmekte olan ülkelerin borçlanma senetleri ve hisse senedi piyasasında güçlü portföy girişleri yaşamasının Türkiye ekonomisi açısından da önemli bir unsur olduğunu dile getiren Çetinkaya talep koşullarının enflasyona düşüş yönünde verdiği desteğin kalkması ile birlikte beklentilerin yükseldiğini dile getirdi.

Döviz Kurundaki Oynamalar Olumsuz Bir Seyre Neden Oldu

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamaları içerisinde en çok dikkat çekenlerden biri de döviz kurunda yaşanan hareketlenmelerin gelişmekte olan ülkeler bandına nazaran daha olumsuz olduğunu dile getirmesiydi. Risk primlerinde yaşanan artış ve kurlardaki hızlı iniş çıkışlara petrol fiyatlarının yükselmesi de ilave edilince 2017 yılının üçüncü çeyreğinde maliyet yönlü baskıların yükselmesi kaçınılmaz bir hal aldı. Bu durumun da bir neticesi olarak fiyatlama davranışlarına dair etkilerin sınırlandırılması amacı ile para politikalarındaki sıkı duruşun sonlandırılmasına karar verildiği dile getirildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın