Ana SayfaGündemVatandaş Refah İçin Değil Tedbir İçin Birikim Yapıyor

Vatandaş Refah İçin Değil Tedbir İçin Birikim Yapıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği tarafından 22 bankanın desteği ile hayata geçirilen ‘Paramı Yönetebiliyorum’ projesi, oldukça enteresan sonuçları ortaya çıkarttı.

  Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği, Türkiye’de hizmet veren 22 bankanın sunduğu destek ve Visa tarafından verilen destek ile ‘Paramı Yönetebiliyorum’ projesini gerçekleştiriyor. Proje kapsamında olan ‘Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması’nın sonuçları yayınlandı.

  FODER tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de her 5 kişiden 2 tanesi, geride kalan 12 aylık süreçte para biriktirdi. Birikim yapan kişiler ise bu birikimi geleceğe yönelik belirsizlik ve kaygı sebebi ile gerçekleştirdiğini aktardı.

  Kamuoyunun finansal okuryazarlık düzeyini belirlemek, finansal ürün ve hizmetler ile alakalı davranışlarını ve ilgisini anlamak amacı ile hayata geçirilen bu proje 26 farklı şehirdeki 2.000 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldı.

  Minimum düzeyde finansal bilgisi olan kişiler yüzde 70 gibi önemli bir dilime sahip olurken, bu bilgi düzeyinin yüksek gelir düzeyine sahip, eğitimli ve çalışma hayatının içerisinde yer alan kişilerde daha fazla olduğu belirtildi.

  Refah İçin Değil Tedbir İçin Birikim!

  Gerçekleştirilen araştırma kapsamında ortaya çıkan sonuçta Türkiye’nin yüzde 40’lık diliminin son 12 ay içerisinde birikim yaptığı gözükürken, birikim yapan kişilerin büyük bir kısmı geleceğe ilişkin belirsizliği giderebilmek ve kaygısını azaltabilmek amacı ile yaptığı ortaya çıktı. Yüzde 49’luk dilim sağlık sorunları sebebi ile birikim yaptığını belirtirken; yaşanabilecek doğal afet, işsiz kalma gibi ani sorunlar sebebi ile birikim yapan kişiler de, bu durumu ‘tedbir birikimi’ olarak yorumluyor.

  Yapılan araştırma, toplum içerisindeki farklı bir gerçeği daha gözler önüne koyuyor. Kadınların yüzde 74’lük kısmı ev içerisinde para kullanımı aşamasında kararlara dahil olabiliyorken, erkeklerde bu oran yüzde 85’e kadar çıkıyor. Gençlerde ise bu oran sadece yüzde 43 olarak kayıtlara geçti.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  66TakipçilerTakip Et
  2,234TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  TEB İş İlanları: 2023 Haziran

  TEB iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş şube...

  Akbank İş İlanları: 2023 Haziran (Lise ve Üniversite)

  Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

  Yapı Kredi 7 Farklı İlde Direkt Satış Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 7 Farklı il için Direkt...

  Akbank 9 Farklı İlde Nakit Operasyon Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Akbank zırhlı araç kullanabilen Nakit Operasyon Yetkilisi eleman alımı yapıyor. Akbank tarafından gerçekleştirilecek olan bu işe alımlar ile ilgili bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.

  Emekli ve Memurlar için Maaş Zam Oranları Belli Olmaya Başladı!

  Emekli ve memurlar için maaş zam oranlarının açıklanmasında geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu...

  Kuveyt Türk Arapça Bilen Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımları Yapıyor!

  1989 yılında kurulmuş olan Kuveyt Türk, her geçen gün artan performansı ve genişleyen şube...