Gündem Zeybekci’den Türk Lirası Kullanımı Açıklaması

Zeybekci’den Türk Lirası Kullanımı Açıklaması

Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Altun ile yaptığı görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında görüşme içeriğine dair basın mensuplarına bilgi verdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında gerçekleştirilecek dış ticaret işlemlerinde Türk Lirası kullanımının teşvik edileceğini belirten Zeybekci ileriki aşamalarda bu durumun bir zorunluluğa çevrilebileceğini de sözlerine ekledi.

Kıbrıs Bizim İçin Önemli Bir Unsurdur

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda büyük bir haksızlığa uğratıldığını dile getiren Zeybekci, “Siyasi anlamda değil ancak ekonomik anlamda Kıbrıs bizim bir ilimiz gibidir, Burdur’dur, Isparta’dır, Antalya’dır. Bu açıdan bizim için her zaman kıymetlidir.” diyerek Kıbrıs’a yapılacak yardım ve yatırımların devamlılığı konusunda çalıştıklarını ifade etti.

Kıbrıs Üzerinden Gerçekleştirilen İthalat Arttırılacak

Zeybekci dış ticaret açısından değer verilmesi gereken bir konunun da ithalat rakamları olduğunu ifade ederek 2018 yılı sonuna kadar Kıbrıs üzerinden gerçekleştirilen ithalatın 100 milyon doların üzerine çıkarılabilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kıbrıslıya KDV Muafiyeti

Zeybekci iki ülke arasındaki ilişkilerin daha pozitif bir yöne çevrilebilmesi için iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar yapılabileceğini belirttiği açıklamasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’den satın aldıkları ürünlere yönelik bir KDV muafiyeti çalışmasının söz konusu olduğunu ve bunun Maliye Bakanlığı ile de görüşüldüğünü dile getirdi.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Altun ise Türkiye’nin Kıbrıs üzerinden gerçekleştirmeyi planladığı 100 milyon dolar değerindeki ithalatın kendileri için umut verici olduğunu dile getirerek iki ülkenin her daim iş birliği içerisinde olacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,400BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,524TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler