Ana SayfaGündemZeybekci’den Türk Lirası Kullanımı Açıklaması

Zeybekci’den Türk Lirası Kullanımı Açıklaması

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Altun ile yaptığı görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında görüşme içeriğine dair basın mensuplarına bilgi verdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında gerçekleştirilecek dış ticaret işlemlerinde Türk Lirası kullanımının teşvik edileceğini belirten Zeybekci ileriki aşamalarda bu durumun bir zorunluluğa çevrilebileceğini de sözlerine ekledi.

Kıbrıs Bizim İçin Önemli Bir Unsurdur

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda büyük bir haksızlığa uğratıldığını dile getiren Zeybekci, “Siyasi anlamda değil ancak ekonomik anlamda Kıbrıs bizim bir ilimiz gibidir, Burdur’dur, Isparta’dır, Antalya’dır. Bu açıdan bizim için her zaman kıymetlidir.” diyerek Kıbrıs’a yapılacak yardım ve yatırımların devamlılığı konusunda çalıştıklarını ifade etti.

Kıbrıs Üzerinden Gerçekleştirilen İthalat Arttırılacak

Zeybekci dış ticaret açısından değer verilmesi gereken bir konunun da ithalat rakamları olduğunu ifade ederek 2018 yılı sonuna kadar Kıbrıs üzerinden gerçekleştirilen ithalatın 100 milyon doların üzerine çıkarılabilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kıbrıslıya KDV Muafiyeti

Zeybekci iki ülke arasındaki ilişkilerin daha pozitif bir yöne çevrilebilmesi için iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar yapılabileceğini belirttiği açıklamasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’den satın aldıkları ürünlere yönelik bir KDV muafiyeti çalışmasının söz konusu olduğunu ve bunun Maliye Bakanlığı ile de görüşüldüğünü dile getirdi.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Altun ise Türkiye’nin Kıbrıs üzerinden gerçekleştirmeyi planladığı 100 milyon dolar değerindeki ithalatın kendileri için umut verici olduğunu dile getirerek iki ülkenin her daim iş birliği içerisinde olacağını sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.