Gündem Tüketici Kredilerinde Yeni Sistem Geliyor

Tüketici Kredilerinde Yeni Sistem Geliyor

Son Güncelleme:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben Mecliste gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinin ardından basın mensupları ile bir araya gelerek yeni bir sistemin haberini verdi. Akben gelir üzerine kurulmuş bir sistemin çok da kolay olmadığını ifade ederek gider kısmının da düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi. Yeni model üzerindeki çalışmalarda önce gelir beyanının yapılacağını ardından ise giderler üzerinde durularak net gelirin ortaya konulacağını belirten Akben bu konudaki çalışmaların mevcut borçlar için bu sistemin uygulanmayacağını da sözlerine ekledi.

2020’de Hayata Geçirilmesi Planlanıyor

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu projenin taksitlendirilmiş borçlar için geçerli olmayacağını ifade eden Akben çalışmanın aşamalı bir şekilde hayata geçirileceğinin de altını çizdi. Kurumun bu alandaki çalışmalarında konut ve taşıt kredilerini de ayrı bir değerlendirmeye alacağını belirten Başkan sistemin hayata geçirilmesi için en erken tarihin 2020 yılı olacağını sözlerine ekledi.

Yaş Alanında da Çalışmalarımız Bulunuyor

Bankalardan kredi kullanmak isteyen vatandaşlar açısından belirli bir yaşın üzerindekilerin sorun yaşadıklarını ve bu sorunları Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna yansıttıklarını ifade eden Akben, 85 yaşındaki bir vatandaşın bankadan kredi çekmek isteyip çekemediğinde bankayı şikayet ettiğini dile getirdi. Bu gibi durumları netliğe kavuşturmak ve hem insanların hem de kurumların mağdur olmaması için yaş konusuna bir netlik getirmek istediklerini belirten Başkan uzun borçlanma dönemlerinin yaşa bağlanacağını ifade etti.

Faizsiz Bankacılığın Payı Artmalı

Mevcut finans sistemi içerisinde faizsiz bankacılık modelinin yüzde 5’te kaldığını belirten BDDK Başkanı Akben bu oranın yüzde 15’e çıkmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler