Ana SayfaGündemTüketici Kredilerinde Yeni Sistem Geliyor

Tüketici Kredilerinde Yeni Sistem Geliyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben Mecliste gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinin ardından basın mensupları ile bir araya gelerek yeni bir sistemin haberini verdi. Akben gelir üzerine kurulmuş bir sistemin çok da kolay olmadığını ifade ederek gider kısmının da düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi. Yeni model üzerindeki çalışmalarda önce gelir beyanının yapılacağını ardından ise giderler üzerinde durularak net gelirin ortaya konulacağını belirten Akben bu konudaki çalışmaların mevcut borçlar için bu sistemin uygulanmayacağını da sözlerine ekledi.

2020’de Hayata Geçirilmesi Planlanıyor

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu projenin taksitlendirilmiş borçlar için geçerli olmayacağını ifade eden Akben çalışmanın aşamalı bir şekilde hayata geçirileceğinin de altını çizdi. Kurumun bu alandaki çalışmalarında konut ve taşıt kredilerini de ayrı bir değerlendirmeye alacağını belirten Başkan sistemin hayata geçirilmesi için en erken tarihin 2020 yılı olacağını sözlerine ekledi.

Yaş Alanında da Çalışmalarımız Bulunuyor

Bankalardan kredi kullanmak isteyen vatandaşlar açısından belirli bir yaşın üzerindekilerin sorun yaşadıklarını ve bu sorunları Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna yansıttıklarını ifade eden Akben, 85 yaşındaki bir vatandaşın bankadan kredi çekmek isteyip çekemediğinde bankayı şikayet ettiğini dile getirdi. Bu gibi durumları netliğe kavuşturmak ve hem insanların hem de kurumların mağdur olmaması için yaş konusuna bir netlik getirmek istediklerini belirten Başkan uzun borçlanma dönemlerinin yaşa bağlanacağını ifade etti.

Faizsiz Bankacılığın Payı Artmalı

Mevcut finans sistemi içerisinde faizsiz bankacılık modelinin yüzde 5’te kaldığını belirten BDDK Başkanı Akben bu oranın yüzde 15’e çıkmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.