Tüketici Kredilerinde Yeni Sistem Geliyor

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben Mecliste gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinin ardından basın mensupları ile bir araya gelerek yeni bir sistemin haberini verdi. Akben gelir üzerine kurulmuş bir sistemin çok da kolay olmadığını ifade ederek gider kısmının da düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi. Yeni model üzerindeki çalışmalarda önce gelir beyanının yapılacağını ardından ise giderler üzerinde durularak net gelirin ortaya konulacağını belirten Akben bu konudaki çalışmaların mevcut borçlar için bu sistemin uygulanmayacağını da sözlerine ekledi.

2020’de Hayata Geçirilmesi Planlanıyor

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu projenin taksitlendirilmiş borçlar için geçerli olmayacağını ifade eden Akben çalışmanın aşamalı bir şekilde hayata geçirileceğinin de altını çizdi. Kurumun bu alandaki çalışmalarında konut ve taşıt kredilerini de ayrı bir değerlendirmeye alacağını belirten Başkan sistemin hayata geçirilmesi için en erken tarihin 2020 yılı olacağını sözlerine ekledi.

Yaş Alanında da Çalışmalarımız Bulunuyor

Bankalardan kredi kullanmak isteyen vatandaşlar açısından belirli bir yaşın üzerindekilerin sorun yaşadıklarını ve bu sorunları Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna yansıttıklarını ifade eden Akben, 85 yaşındaki bir vatandaşın bankadan kredi çekmek isteyip çekemediğinde bankayı şikayet ettiğini dile getirdi. Bu gibi durumları netliğe kavuşturmak ve hem insanların hem de kurumların mağdur olmaması için yaş konusuna bir netlik getirmek istediklerini belirten Başkan uzun borçlanma dönemlerinin yaşa bağlanacağını ifade etti.

Faizsiz Bankacılığın Payı Artmalı

Mevcut finans sistemi içerisinde faizsiz bankacılık modelinin yüzde 5’te kaldığını belirten BDDK Başkanı Akben bu oranın yüzde 15’e çıkmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...