Ana SayfaGündemS&P Türkiye'yi Kırılgan Beşli'den Çıkartmadı!

S&P Türkiye’yi Kırılgan Beşli’den Çıkartmadı!

-

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P tarafından yeni yayınlanan raporda, Türkiye’nin ‘Kırılgan Beşli’nin içerisinde olduğu belirtildi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Standart & Poor’s Global Ratings, sabah saatlerinde yayınladığı ‘Yeni Kırılgan Beşli’ raporuna Türkiye’yi de ekledi. Açıklanan bu  raporda Kırılgan Beşli olarak ifade edilen ülkeler; Türkiye, Arjantin, Pakistan, Mısır ve Katar oldu.

Yayınlanan ‘Kırılgan Beşli’ raporunda yer alan ülkelerin küresel ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğuna, yakın ve orta vade içerisinde en büyük riski barındıran ekonomiler olarak sınıflandırılmasına ek olarak S&P yetkilileri, sıkılaşmanın yaşanması esnasında bu ülkelerin ekonomilerinin en yüksek riske sahip olacaklarını ifade ettiler.

Diğer taraftan da Tayland, Çin, Rusya, Suudi Arabistan ve Malezya için de en dirençli ve en esnek ekonomiler olarak ortaya çıktıklarını belirten S&P Global Ratings, ülkeler arasına Suudi Arabistan’ı eklemesi ile dikkatleri üzerine çekti.

2013’te De Türkiye Rapordaydı

S&P Global Ratings tarafından açıklanan ‘Kırılgan Beşli’ raporu ilk olarak 2013 yılında yayınlanmış, bu rapor Ben Bernanke tarafından Amerikan Merkez Bankası’nın yakın dönemde parasal anlamda gevşeme programını sonlandıracağının sinyalleri doğrultusunda ortaya çıkmıştı. Türkiye ilk raporda da yer alırken, Türkiye’ye ek olarak eski raporda Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika’ya da yer verilmişti. 2013 tarihli bu raporda, kırılgan beşli olarak sınıflandırılan bu beş ülkenin sahip olduğu yüksek cari açığa ve ulusal yatırımların finanse edilmesi için yetersiz olan ulusal tasarruf oranına dikkat çekilmişti.

Aradan geçen dört yıllık süreç zarfında listede kalan tek ülke Türkiye olurken, raporun hazırlanması aşamasında yirmi farklı ülkenin ekonomik verilerinin incelendiği belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,389BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler