Gündem 2018'de Yerli Kömür Hedefi 100 Milyar Ton!

2018’de Yerli Kömür Hedefi 100 Milyar Ton!

Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, iki şirket arasında imzalanacak yerli kömüre geçiş protokolü için gerçekleştirilen imza törenine katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, ZETES ile HATTAS arasında yerli kömüre dönüşüm ile alakalı imzalanacak protokol için düzenlenen imza törenine katıldı. Her iki firmanın yönetim kurulu başkanları tarafından imza atılması öncesinde konuşma yapan Bakan Albayrak, konunun odak noktasının Türkiye’nin kazanması olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin son 10 yılda enerji ve maden için yaptığı ithalat harcamalarının 55 milyar Dolar olduğunu ifade eden Bakan Albayrak, bunun 44 milyar dolarının enerji için, 10 milyar dolarının da maden için gerçekleştiğini ifade etti. 2016’nın sonunda ortaya çıkan cari açığın 1.5 katından daha fazla bir rakam olduğunu belirten Bakan Albayrak, bakanlık olarak bu konunun üzerine düştüklerini, bu konunun önemli aşamalarından bir tanesinin de yerli kömür olduğunu kaydetti.

Tek Yatırım Kömüre Değil!

Yerli kömürün aşamalardan sadece bir tanesi olduğunu ifade eden Bakan Albayrak, Türkiye’nin güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidro elektrik santrali (HES) için de önemli yatırımlarının bulunduğunu ifade etti.

Bakanlık olarak koyulan hedeflerden bir tanesinin, Cumhuriyet tarihinin en yüksek kömür üretim rakamına ulaşmak olduğunu kaydeden Bakan Albayrak, 2015 yılından bu yana geçen süreçte 60 milyon tonluk üretimlere ulaşıldığını, 2017 yılı itibariyle 70 milyon tonluk üretime ulaşıldığını, bu yılın hedefinin 80 milyon ton olduğunu, 2018 yılı sonunda da 100 milyon tonlara ulaşarak bu rekorun kırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bakan Albayrak Türkiye’nin 18 milyar tonluk kömür rezervine sahip iken 40 milyon tonluk ithal kömür kullanmasının büyük bir problem olduğunu ve atılan adımlar ile çözülmesinin hedeflendiğini kaydetti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler