Dünyanın 7. Büyük bankası olarak bilinen Bank of China, Levent’te şube açacak.

Çin İstanbul Başkonsolosu Qian Bo, Türkiye ile Çin arasındaki ticari ve stratejik ilişkilerin geliştirilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Dünyanın en büyük yedinci bankası olarak tanınan Bank of China, 2017 yılının başında 300 milyon Dolarlık sermayesini Türkiye’ye aktardı. İstanbul’da açılacak şube için çalışmalara başlayan banka, küresel işlem hacminde global düzeydeki en yüksek yedinci banka olma ünvanını taşıyor.

2013 yılında açıklanan ‘Bir Kuşak, Bir Yol Projesi’ ile hedeflerini Batı’ya yönelten Çin, planları arasında İstanbul’u oldukça önemli bir konumda bulunduruyor. 65 farklı ülkede 3 milyar kişiye dokunmayı hedefleyen projenin Avrupa kıtasına giriş kapısı olarak İstanbul tanımlanıyor. Proje için Çin hükümeti tarafından ayrılan hükümet fonu ise 1 milyar Dolar’a tekabül ediyor.

300 Milyon Dolarlık Sermaye!

Yıl başında Türkiye’ye 300 milyon dolarlık sermaye sokması ile gündeme gelen Bank of China, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’ya gerekli başvuruları yaptı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bo, Bank of China’nın ilk şubesinin İstanbul’un Levent ilçesi ile Mecidiyeköy civarında yer alacağını ifade etti.

Çin’in Chongqing şehri ile İstanbul arasında kardeş şehir ilişkisinin kurulmasının hedeflendiğini ifade eden Bo, 2016 yılında Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısının 155 bin kişi olduğunu, bu rakamın 2018 yılı ile ivmeli bir artışa geçmesini düşündüklerini aktardı.

ICBC Bankası’nın Vakıfbank’a ve EXIM Bank’a finansman sağladığını hatırlatan Bo, ZTE firmasının NETAŞ’tan 100 milyon dolarlık hisse aldığını, Power China’nın Avrasyo bölgesi için merkez üssü olarak İstanbul’u belirlediğini, COSCO Shipping’in Kumport Limanı’ndan yüzde 65’lik yer aldığını hatırlattı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın