Hükümetten bir müjde de memur annelere geldi. Memur anneler doğum sonrasında yarım gün çalışarak tam gün maaşı alabilecekler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kamuda 1 milyon 170 bin kadın memur için büyük bir merakla beklenen kararı açıkladı. Düzenlemenin birkaç gün içerisinde çıkacağının müjdesini veren Bakan Sarıeroğlu, doğum izni sonrasında okul çağına gelene kadar memur annelerin yarı zamanlı çalışabileceklerini, ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü ve daha fazla çocuk için 180 günlük yarım gün çalışma haklarının olacağını ifade etti.

Yarı zamanlı çalışan annelere tam gün maaşı verileceğini ifade eden Sarıeroğlu, maaşın bu süreçte tam maaş olarak yatacağını ifade etti.

Engelli doğum yapan memur annelerin yarım gün çalışma hakkının 12 ay olacağını ifade eden Sarıeroğlu, normal doğum yapan annelerin çocuklarının ilkokul çağına gelene kadar yarım gün çalışma haklarının olduğunu, bu durumda yarım gün ücreti alırken, fiili çalışmaya bağlı olan ödemelerin de devam edeceğini belirtti. Çocuk ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkı kullanılırsa; hizmet süresi, derece yükselmesi ve kademe ilerlemesi konularında da yarım gün hesabı yapılarak dikkate alınacak.

Tek Müjde Annelere Değil!

Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte eşi doğum yapan memur babalar da yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilecek iken, babalık izninin bitimi sonrasında isteyen babalar yarı zamanlı çalışma için başvuru gerçekleştirebilecek.

Çocuğun ilköğretim çağına gelmesine kadar annelerin faydalanabileceği yarı zamanlı çalışma hakkı, yeni yönetmelik ile birlikte eşi çalışan babalara da tanınacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın