Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile Bakanlığın ilgili kuruluşlarına yerleştirilmek yerine  105 bin 310 çocuk aile ya da yakınları yanında maddi olarak desteklendi. Çocuklara verilen maddi destek ise 682 milyon lira değerinde oldu.

Geride bıraktığımız son 12 yıllık süreçte çocukların ailelerinin yanında büyüyebilmeleri, ailelerinin yanında hayatlarına devam edebilmeleri kapsamında Bakanlık pek çok destek verdi. Son 12 senede 11 bin 181 çocuk verilen destekler sayesinde ailelerin yanlarında hayatlarına devam etti.

İlköğretime Gidene 731 TL, Ortaöğretime Gidene 780 TL Destek

SED kapsamında 2017’nin temmuz ayı ile aralık ayı arasındaki dönemde Bakanlık, ekonomik durumları yetersiz olan ailelere, okul öncesi çocuklar için 487 Türk Lirası, ilköğretime devam eden çocuklar için aylık 731 Türk Lirası, ortaöğretime devam eden çocuklar için ise aylık 780 Türk Lirası destek veriyor. Bunun yanı sıra yükseköğretimine devam eden gençler için de aylık 878 Türk Lirası değerinde maddi destek veriliyor.

Korunmaya muhtaç olan çocuk ve gençler için devlet koruma olmasının asıl nedeni ise yoksunluk olması kapsamında, bu bireylere ve ailelerine kuruluş bakımının yerine Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu SED yardımı ile hem ekonomik hem de diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamaları  verilerek ailelerin parçalanmasına önlem almak, ailelerin bir arada yaşamalarına imkan vermek sağlanıyor.

SED’den faydalanabilmek için ailelerin yapması gereken ise bir dilekçe ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın