Ana SayfaEkonomiBütçe Gelirleri 1 Yılda 509,4 Milyar Liraya Yükseldi!

Bütçe Gelirleri 1 Yılda 509,4 Milyar Liraya Yükseldi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Maliye Bakanlığı, 2017 Ekim dönemi ile Ocak-Ekim dönemlerine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını yayınladı.

Yayınlanan rapora göre, bu yılın ekim döneminde bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 21,8 oranında artış meydana geldi ve bu artış ile bütçe geliri 52,8 milyar liraya yükseldi. Bütçe giderlerin ise yine yüzde 29,2 oranında artış meydana geldi bu artış ile bütçe giderleri toplamda 56,2’ye yükseldi.

Bütçe Gelirleri 1 Yılda 509,4 Milyar Liraya Yükseldi!

Bütçe gelirleri bu yılın ocak ile ekim dönemleri arasında geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 13,8 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte 1 yılda bütçe gelirleri 509,4 milyar liraya yükseldi. Bütçe giderlerinin bir yıldaki değişimi ise yüzde 18,4 oranında artış ile sonuçlandı. Bu artış işle bütçe gideri 544,4 milyar liraya yükseldi. Bunun sonucunda ekim döneminde merkezi yönetim bütçesi 3 milyar 348 milyon lira tutarına açık vermiş oldu. Ocak ile ekim dönemleri arasındaki açık ise 34 milyar 961 milyon lira olarak açıklandı.

Merkezi yönetim bütçesi, ocak ile ekim dönemleri arasında 34 milyar 961 milyon lira açık verirken, faiz dışı fazla 15 milyar 161 milyon lira olarak açıklandı.

Bütçe giderleri geçen senenin ocak ile ekim dönemleri arasında 459 milyar 990 milyon lira olarak açıklanmıştı. Ancak bu yıl bu tutar 544 milyar 403 milyon liraya yükseldi. Ocak ile ekim dönemleri arasında faiz bütçe giderleri ise yüzde 19 oranında artış gösterdi. Bu artış ile faiz bütçe giderleri 494 milyar 281 milyon liraya yükseldi. Aynı dönemde faiz giderleri ise geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 12,4 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile faiz giderleri 50 milyar 122 milyon liraya çıktı.

Söz konusu dönemde genel bütçe vergi dışı gelirlerinde ise yüzde 9,3 oranında düşüş gözlemlendi. Bu düşüş ile 59 milyar 870 milyon liraya geriledi. Özel bütçeli idarelerin öz gelirleri incelendiği zaman ise ocak ile ekim dönemleri arasında 14 milyar 837 milyon lira olarak açıklandı.  Düzenleyici ve denetleyici kurumların gelirleri incelendiğinde ise 3 milyar 825 milyon lira olarak açıklandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...