Görme Engelli Öğrenciler Braille Matematik Kılavuzu Hazır!

0

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görme engeli ya da yetersizliği olan öğrencilere özel olarak matematik kılavuzu hazırlandı. Bu kılavuz ile öğrencilerin en verimli, en aktif ve en etkili bir şekilde eğitim alabilmesi hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk kez Braille Matematik Kılavuzu hazırlandı. Öğretmenler için hazırlanan bu kılavuz sayesinde görme engeli ve yetersizliği bulunan öğrenciler daha verimli ve kaliteli bir eğitim alacaklar.

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, Türkiye genelinde görme engellilere özel okulların açılmasının ardında bu okullarda Braille yazı sistemine geçildi. Loise Braille’nin bulmuş olduğu bu sistem, daha sonrasında Türkçeye uyarlandı ve Braille matematik işaretlerine geçiş yapıldı. 

Gelişen teknolojilerle beraber diğer tüm ülkelerde son 5 yıldır bu sistem de gelişmeler kaydedilirken, Türkiye genelinde de kullanılan bu sistemin tam anlamıyla bilinemiyor olması, eğitimde sıkıntılara yol açtı.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görme engeli bulunan öğrencilerin öğretmenleri adına, kendi geliştirdikleri uygulamalar ve yabancı bir dilden çevirisi yapılmış olan Braille alfabesini kitapları adına bir takım çalışmalar başlatıldı.

Bahsi geçen bu çalışmalar doğrultusunda görme engeli ve yetersizliği bulunan öğrencilerin daha verimli bir şekilde matematik eğitimi alabilmesi için, 4 bölümden meydana gelen “Braille Matematik Öğretmen Kılavuzu” hazırlandı. Hazırlanan bu kılavuzun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğu konuşuluyor.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, öğretmenler için hazırlanan bu kılavuz ile öğretmenlerin akademik bilgilerinin ve öğrencilerin öğrenim kapasitelerinin artırılacağı belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın