Ana SayfaGündemGörme Engelli Öğrenciler Braille Matematik Kılavuzu Hazır!

Görme Engelli Öğrenciler Braille Matematik Kılavuzu Hazır!
G

-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görme engeli ya da yetersizliği olan öğrencilere özel olarak matematik kılavuzu hazırlandı. Bu kılavuz ile öğrencilerin en verimli, en aktif ve en etkili bir şekilde eğitim alabilmesi hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk kez Braille Matematik Kılavuzu hazırlandı. Öğretmenler için hazırlanan bu kılavuz sayesinde görme engeli ve yetersizliği bulunan öğrenciler daha verimli ve kaliteli bir eğitim alacaklar.

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, Türkiye genelinde görme engellilere özel okulların açılmasının ardında bu okullarda Braille yazı sistemine geçildi. Loise Braille’nin bulmuş olduğu bu sistem, daha sonrasında Türkçeye uyarlandı ve Braille matematik işaretlerine geçiş yapıldı. 

Gelişen teknolojilerle beraber diğer tüm ülkelerde son 5 yıldır bu sistem de gelişmeler kaydedilirken, Türkiye genelinde de kullanılan bu sistemin tam anlamıyla bilinemiyor olması, eğitimde sıkıntılara yol açtı.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görme engeli bulunan öğrencilerin öğretmenleri adına, kendi geliştirdikleri uygulamalar ve yabancı bir dilden çevirisi yapılmış olan Braille alfabesini kitapları adına bir takım çalışmalar başlatıldı.

Bahsi geçen bu çalışmalar doğrultusunda görme engeli ve yetersizliği bulunan öğrencilerin daha verimli bir şekilde matematik eğitimi alabilmesi için, 4 bölümden meydana gelen “Braille Matematik Öğretmen Kılavuzu” hazırlandı. Hazırlanan bu kılavuzun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğu konuşuluyor.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, öğretmenler için hazırlanan bu kılavuz ile öğretmenlerin akademik bilgilerinin ve öğrencilerin öğrenim kapasitelerinin artırılacağı belirtildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol