Avrupa Birliği ile Türkiye’nin arasındaki ilişkiler için önemli bir konuma sahip olan enerji diyaloğu iptal edildi!

Uzun zamandır Avrupa Birliği ve Türkiye arasında ilişkilerde bir ivme kaybı yaşanıyor. Görüşmelerin ve ilişkilerin tekrar canlanması adına Avrupa Birliği ile Türkiye arasında gerçekleştirilecek toplantılar arasında önemli bir konuma sahip olan yüksek düzeyli enerji diyaloğu iptal edildi.

Sebep, TBMM Başkanlık Seçimleri!

Türkiye’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın temsil edilmesinin ön görüldüğü toplantı 20 Kasım 2017 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilmesi planlanıyordu. TBMM Başkanlık Seçimleri’nin gerekçe olarak gösterilmesi sonrasında Türkiye tarafından erteleme talep edildi.

Kulislerde Format Problemi Konuşuluyor

Brüksel kulislerinde ise yapılan bu ertelemenin format kaynaklı olduğu belirtilirken, üst düzeyli diyalog toplantılarında Türkiye’yi temsilen bir bakanın katılmasına karşılık olarak Avrupa Birliği Komisyonu’nu bir üyenin temsil etmesinin Türkiye tarafından hoş karşılanmadığı gündeme getirildi. Toplantının gerçekleştirilmesi halinde Türkiye’yi temsil edecek isim olan Bakan Albayrak’ı, Avrupa Birliği Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic’in temsil etmesi ön görülüyordu. Geleneksel format olarak tanımlanan bu düzende Türkiye’nin bunun dışında bir talepte bulunmasının, toplantı tarihinin ertelenmesi için etkili bir ortam yarattığı da Brüksel kulislerinde konuşulanlar arasında yer aldı.

Diğer Görüşmelerde Problem Yok

Üst düzey enerji diyaloğu için yeni bir tarih belirlenmezken, 27 Kasım 2017 tarihinde üst düzeyli ulaştırma diyaloğu ve 7 – 8 Aralık 2017 tarihlerinde üst düzeyli ekonomik diyalog toplantılarının gerçekleştirilmesi konusunda henüz bir sorun olmadığı bilgisi paylaşıldı. Bahsi geçen bu iki toplantı ise bakanlar düzeyinde gerçekleşecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın