Ana SayfaEkonomiBilançosunu Denetim Şirketine Onaylatmaya Kredi Verilmeyecek!

Bilançosunu Denetim Şirketine Onaylatmaya Kredi Verilmeyecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Son dönemlerde Türkiye’de hem enflasyonun yüksek olması, hem de ekonomik verilerin dalgalanmalar yaşamasının ana sebebi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bankaların yüksek mevduat faizleri gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankalar tarafından uygulanmakta olan yüksek faiz oranlarının düşürülmesi adına çalışmalar yapılması için talimat vermiş, devam eden süreçte de bu düşüşün nasıl sağlanacağı büyük bir merak konusu olmuştu. Farklı cephelerden birçok yorumlama gelirken, yol haritası ile alakalı aşamalar netleşmeye başladı.

Yeni hazırlanan yol haritasına göre artık bankalar kredi verecekleri şirketleri daha yakından inceleyebilecekler. Şirketlerin bilançolarının bağımsız bir denetim şirketin onaylatılmamış olması halinde kredi vermemeyi tercih edebilecek olan bankalar, kendilerini güvence altına almış olacaklar. Aynı zamanda bağımsız denetim şirketleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda kredi dönüşlerinde risk bulunan şirketlerin onay alamaması halinde, bankalardan kredi çekemeyecek ve bu durum da faiz oranlarının düşürülmesi için gerekli ortamı yaratmış olacak.

1 Ocak’ta Başlıyor!

Türkiye’de hizmet veren şirketler için “Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı” (BOBİ FRS) 1 Ocak 2018 itibariyle uygulanmaya başlayacak. Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından sunulan verilere göre, Türkiye’de 6 bin 250 adet şirketin bağımsız denetim sözleşmesi bulunur iken, bu şirketlerden sadece 4 bin 700 adeti BOBİ FRS’ye tabi tutulacak. Bu sistem sayesinde bankaların faiz oranlarında düşüş yaşanması beklenirken aynı zamanda Türk şirketlerin Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin 2002 yılı itibariyle uyguladığı Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) sistemine de uyumlu olacaklar.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...