Ana SayfaGündemGaranti Bankası’na Paris’ten 8 Milyon Euro’luk Ceza!

Garanti Bankası’na Paris’ten 8 Milyon Euro’luk Ceza!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Garanti Bankası Paris’te devam eden karbon ticareti davasında çarptırıldığı 8 milyon Euro’luk adli para cezası için temyiz başvurusunda bulundu.

Paris’te karbon ticareti davası için Garanti Bankası’na verilen 8 milyon Euro’luk adli para cezası için temyiz başvurusu yapıldı. 2015 yılının Ağustos ayında, Paris’teki Finansal Suçlar konularında yetkisi bulunan Tribunal De Grande Instance mahkemesi tarafından başlatılan davada, vergi kaçakçılığı suçu ile yargılanan kişilerin bankacılık sistemlerinden fayda sağlamasına yardımcı olması iddiasıyla Garanti Bankası’nı soruşturma kapsamına almıştı.

Gerçekleştirilen bu soruşturma, bazı Fransız vatandaşlarının karbon emisyon iadeleri ile alakalı organize bir şekilde vergi kaçakçılığı ve aynı düzeyde benzer faaliyetler göstermesi ile alakalı olarak başlatılmıştı. Bu davaya diğer bankalar ile birlikte Garanti Bankası’nın da dahil olmasının sebebi ise, soruşturma kapsamında olan kişilerin geçmiş dönemde Garanti Bankası’nda yabancı uyruklu müşteri konumu ile iki ayrı banka hesabına sahip olması olarak biliniyor.

Dava Sürecinde Neler Oldu?

2 yıl süren süreç sonrasında mahkeme tarafından verilen kararda 2008 yılı ve 2009 yılının başlarındaki dönem için Garanti Bankası’nın almış olduğu aksiyonlar sebebi ile beraat kararı verilirken, 2009 yılının ortalarında hesap kapama işlemlerinin gerçekleşmesi sebebiyle 8 milyon Euroluk adli para cezasına çarptırıldı. Bu ceza sonrasında Fransız Hazinesi de vergi kaçaklığı sebebiyle vergi ziyanına neden olunması sebebiyle davalı olan herkesten vergi kaybının tahsil edilmesi yönünde talebini iletti.

Fransız hazinesi tarafından talep edilen vergi tutarı da eklendiğinde 25 milyon Euro’ya kadar ödeme yapılabileceğini belirten Garanti Bankası, mahkemenin karar verme aşamasında yerel mevzuat ve düzenlemeleri dikkate almadan ceza kesildiğini ifade ederek, kararın temyize götürüleceği belirtildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.