Ana SayfaGündemGaranti Bankası’na Paris’ten 8 Milyon Euro’luk Ceza!

Garanti Bankası’na Paris’ten 8 Milyon Euro’luk Ceza!
G

-

Garanti Bankası Paris’te devam eden karbon ticareti davasında çarptırıldığı 8 milyon Euro’luk adli para cezası için temyiz başvurusunda bulundu.

Paris’te karbon ticareti davası için Garanti Bankası’na verilen 8 milyon Euro’luk adli para cezası için temyiz başvurusu yapıldı. 2015 yılının Ağustos ayında, Paris’teki Finansal Suçlar konularında yetkisi bulunan Tribunal De Grande Instance mahkemesi tarafından başlatılan davada, vergi kaçakçılığı suçu ile yargılanan kişilerin bankacılık sistemlerinden fayda sağlamasına yardımcı olması iddiasıyla Garanti Bankası’nı soruşturma kapsamına almıştı.

Gerçekleştirilen bu soruşturma, bazı Fransız vatandaşlarının karbon emisyon iadeleri ile alakalı organize bir şekilde vergi kaçakçılığı ve aynı düzeyde benzer faaliyetler göstermesi ile alakalı olarak başlatılmıştı. Bu davaya diğer bankalar ile birlikte Garanti Bankası’nın da dahil olmasının sebebi ise, soruşturma kapsamında olan kişilerin geçmiş dönemde Garanti Bankası’nda yabancı uyruklu müşteri konumu ile iki ayrı banka hesabına sahip olması olarak biliniyor.

Dava Sürecinde Neler Oldu?

2 yıl süren süreç sonrasında mahkeme tarafından verilen kararda 2008 yılı ve 2009 yılının başlarındaki dönem için Garanti Bankası’nın almış olduğu aksiyonlar sebebi ile beraat kararı verilirken, 2009 yılının ortalarında hesap kapama işlemlerinin gerçekleşmesi sebebiyle 8 milyon Euroluk adli para cezasına çarptırıldı. Bu ceza sonrasında Fransız Hazinesi de vergi kaçaklığı sebebiyle vergi ziyanına neden olunması sebebiyle davalı olan herkesten vergi kaybının tahsil edilmesi yönünde talebini iletti.

Fransız hazinesi tarafından talep edilen vergi tutarı da eklendiğinde 25 milyon Euro’ya kadar ödeme yapılabileceğini belirten Garanti Bankası, mahkemenin karar verme aşamasında yerel mevzuat ve düzenlemeleri dikkate almadan ceza kesildiğini ifade ederek, kararın temyize götürüleceği belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol