Altın Zirveye Doymadı!

0

Altın fiyatları son dönemlerde rekor üzerine rekor kırıyor. Her gün yeni bir rekor kıraran kendini yenen gram altın fiyatları, gün içerisinde 164 Türk Lirası’nı geçerek tarihi zirvesini yeniledi.

Gram altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Dün yaşanan dolar kuru yükselmesi ve ons altın fiyatlarında yaşanan yükseliş sebebiyle 163,9 Türk Lirası’na kadar çıkmayı başaran altın, dünü yüzde 1,03’lük değer kazancı ile 162,8 Türk Lirası düzeyinde dengeleyerek kapatmıştı. Yaşadığı yükseliş eğilimini bugüne taşıyan gram altın, 164,2 Türk Lirası seviyesine ularaşak tüm zamanların en yüksek gram altın fiyatı seviyesine ulaşmış oldu.

Bankalararası piyasaların açılması ile birlikte kırk beş dakikalık bir süre zarfında bir önceki kapanışına göre yüzde 0,6’lık değer artışı yaşayan gram altın fiyatları, 163,8 Türk Lirası seviyesinde dengelenirken, aynı zamanlarda Kapalıçarşı’da uygulanan satış fiyatları; çeyrek altın için 269 Türk Lirası, Cumhuriyet altını için de bin 99 Türk Lirası seviyesine ulaşmış durumda.

Sabah saatlerinde Asya Piyasalarında da yükseliş eğilimi gösteren altının ons fiyatı, öğlen saatlerine doğru yaşadığı yüzde 0,27 oranındaki değer kazancı ile bin 283,4 dolar üzerinden işlem görmeye devam ediyor.

Altın Fiyatları Hangi Gündemi Takip Edecek?

Finans analistleri tarafından yapılan açıklamaya göre gün içerisinde ABD Merkez Bankası(FED) tarafından açıklanacak toplantı tutanaklarının yatırımcıların odak noktasında yer aldığını ifade etti. Aynı zamanda son 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde ortaya çıkan toparlanma isteğinin de altının ons fiyatında önemli bir baskı yarattığını ifade eden analistler, dolar kurunda yaşanan hızlı ve sert yükselişlerin de yurt içinde gram altın fiyatlarını yükseltici rol oynadığını ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın