Ana SayfaGündemDanıştay Karar Verdi! O Mezunlar Öğretmen Olamayacak!

Danıştay Karar Verdi! O Mezunlar Öğretmen Olamayacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İlahiyat Fakültesi mezunlarının Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni olmamaları yönünde bir öğretmen tarafından açılan dava da Danıştay dikkat çeken bir karar verdi.

2016 yılında Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun olan Muhammet Eren İncegöl tarafından Danıştay’da açılan davada, 19 Eylül 2014 tarihinde yapılan atamalarda Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği’ne yapılan tüm öğretmen atamalarında ilahiyat fakültelerinden mezun olan kişilerin atanabilmelerine dair yapılan işlemlerin iptalini talep etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından ortak alınan bir kara rile öğrencilik sürecinde dahi alınan formasyon ile birlikte İlahiyat Fakültesi mezunlarının öğretmenlik yapmalarının önü açılmıştı.

İncegöl tarafından Danıştay’a taşınan düzenleme sonrasında hem hukuk devleti olunması, hem de eşitlik ilkesine aykırı olması, hem de devlete olan güven duygusunu sarsacağı sebebiyle, yapılacak olan atama ve söz konusu düzenleme için yürütme durdurma kararı verildi.

Danıştay MEB’in İtirazını Reddetti

Danıştay tarafından verilen bu karara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından itiraz edilse de, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu MEB’in bu itirazını reddetti. Bu sayede yürütmeyi durdurma kararı kesinleşirken, Talim Terbiye Kurulu bahsi geçen düzenleme için değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Yapılan düzenleme ile birlikte Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği alanına atanabilecekler listesinden ilahiyat bölümlerinden mezun olan kişiler çıkartıldı. İlahiyat Mezunları artık Din Kültürü öğretmeni olarak atanamaz iken, bu mezunlar için sadece İmam Hatip Okulları’nda meslek dersleri için öğretmenlik sıfatı verilebilecek.

Yapılan bu düzenleme sonrasında 2014 yılında atanan 14 bin 686 kişilik Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni kadroları da tartışmalı bir hal aldı. Bu atamada atanan kişilerin hangi mezun grubuna girdiği konusunda ise kesin bir bilgi yok.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...