Ana SayfaGündemDanıştay Karar Verdi! O Mezunlar Öğretmen Olamayacak!

Danıştay Karar Verdi! O Mezunlar Öğretmen Olamayacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İlahiyat Fakültesi mezunlarının Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni olmamaları yönünde bir öğretmen tarafından açılan dava da Danıştay dikkat çeken bir karar verdi.

2016 yılında Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun olan Muhammet Eren İncegöl tarafından Danıştay’da açılan davada, 19 Eylül 2014 tarihinde yapılan atamalarda Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği’ne yapılan tüm öğretmen atamalarında ilahiyat fakültelerinden mezun olan kişilerin atanabilmelerine dair yapılan işlemlerin iptalini talep etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından ortak alınan bir kara rile öğrencilik sürecinde dahi alınan formasyon ile birlikte İlahiyat Fakültesi mezunlarının öğretmenlik yapmalarının önü açılmıştı.

İncegöl tarafından Danıştay’a taşınan düzenleme sonrasında hem hukuk devleti olunması, hem de eşitlik ilkesine aykırı olması, hem de devlete olan güven duygusunu sarsacağı sebebiyle, yapılacak olan atama ve söz konusu düzenleme için yürütme durdurma kararı verildi.

Danıştay MEB’in İtirazını Reddetti

Danıştay tarafından verilen bu karara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından itiraz edilse de, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu MEB’in bu itirazını reddetti. Bu sayede yürütmeyi durdurma kararı kesinleşirken, Talim Terbiye Kurulu bahsi geçen düzenleme için değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Yapılan düzenleme ile birlikte Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği alanına atanabilecekler listesinden ilahiyat bölümlerinden mezun olan kişiler çıkartıldı. İlahiyat Mezunları artık Din Kültürü öğretmeni olarak atanamaz iken, bu mezunlar için sadece İmam Hatip Okulları’nda meslek dersleri için öğretmenlik sıfatı verilebilecek.

Yapılan bu düzenleme sonrasında 2014 yılında atanan 14 bin 686 kişilik Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni kadroları da tartışmalı bir hal aldı. Bu atamada atanan kişilerin hangi mezun grubuna girdiği konusunda ise kesin bir bilgi yok.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.