Ana SayfaEkonomiİTÜ Açıkladı: Enerjiden 2 Milyar Dolarlık Tasarruf!

İTÜ Açıkladı: Enerjiden 2 Milyar Dolarlık Tasarruf!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İstanbul Teknik Üniversitesi yıl boyunca yaz saati uygulaması gerçekleştirilmesi halinde elde edilecek tasarruf konusunda önemli bir araştırma gerçekleştirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi sayesinde elde edilen tasarruf hakkında önemli bir araştırmada bulundu. Uygulamanın birinci yılına dair elde edilen sonuçlar için rapor hazırlayan İTÜ, bu uygulama sayesinde 2 milyar Dolarlık potansiyel yatırımdan tasarruf edildiğini vurguladı.

Tüm yıl boyunca kullanılması ile Sabit Saat Uygulaması’na geçildiğini ifade edildiği raporda, tam 2 milyar Dolar tutarındaki potansiyel yatırımın zorunlu olmaktan çıktığı belirtildi.

1,5 Milyon mWh’ye Yakın Tasarruf!

Elektrik tüketiminin bir önceki yılın aynı dönemlerine göre gün gün karşılaştırma yapıldığı raporda, ortaya çıkan durumda, bir önceki yıla göre çok sert bir kış geçirilmesinin yarattığı etki ve Türkiye’nin elde ettiği büyüme rakamları ile elektrik tüketimine etki eden etkinin arındırılması gerçekleştirildi. Uygulamanın etkin olduğu saat aralığında tüm etkenlerden arındırılmış olarak nasıl bir tüketim değişikliği yapıldığının hesaplandığı raporda, Sabit Saat Uygulaması sayesinde 1 milyon 308 bin 298 MWh’lik bir tasarruf yapıldığı belirtilirken, elde edilen bu değerin ekonomik karşılığının tek zamanlı tarifeler için 538 milyon 689 bin Türk Lirası olduğu, üç zamanlı tarifeler için de 801 milyon 602 bin Türk Lirası’na karşılık geldiği belirtildi.

Sabah 06.00 ile 09.00 saat aralığında Sabit Saat Uygulaması sayesinde elektrik tüketiminde bir miktar artış gözlendiği belirtilirken, diğer tüm saat aralıklarında tüketim rakamlarında ciddi bir düşüş yaşanarak, sabh saatlerindeki artışın telafi edildiği, Sabit Saat Uygulaması ile elektrik tüketiminin büyük bir tasarruf oluştuğu belirtildi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.