Gözler Toplantıdan Çıkacak Toplu Sözleşmeye Çevrildi!

0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında yapılacak KPDK görüşmeleri, 28 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşecek.

4/C ve 4/B’lilerin durumunun ön planda olarak görüşüleceği toplantıda toplu sözleşme hakkında da görüşmeler gerçekleştirilecek iken, aynı zamanda çözümü daha sonraya bırakılmış olan 5 konu başlığı hakkında görüşmeler gerçekleştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında gerçekleşecek olan toplantıya aralarında KESK, Memur-Sen ve Kamu-Sen yöneticilerine ek olarak, hizmet kollarında yetkili olan sendikaların genel başkanlarının katılması bekleniyor.

2017 yılının son toplantısı olma özelliğini taşıyan toplantıda, Memur-Sen’in 4/B ve 4/C’liler için kadro durumunu öncelikli olarak tutacağı ve daha önce gerçekleşen toplantılarda görüşmesi ertelenen 5 konu için görüşmelerin yapılması bekleniyor.

70 Bin Kişinin Kadro Durumu Düzeltilmeli!

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul tarafından yapılan açıklamalarda, son iki toplu sözleşmede görüşmelerde konu olan lakin pazarlık masasında herhangi bir sonuca bağlanamamış olan taleplerin de bu kurulda tekrar gündeme getirileceğini ifade etti. Tonbul, açıklamalarında devlet kadrosunda çalışmakta olan vatandaşlar için en büyük sorunlardan bir tanesinin istihdam türleri yüzünden oluşan parçalı yapı olduğunu, devlet kadrosunda yer alan ve fiili olarak kamu hizmeti olarak sunan 70 bine yakın kişinin kadro durumu ve kamu kurumlarında memur işlerinde çalışan işçilerin konumlarının olduğunu ifade etti.

Tonbul, kamuda hizmet vermeye devam eden yaklaşık 90 bin kamu görevlerinin, kadrolu ve güvenceli bir şekilde istihdamının sağlanması gerektiğini, bu konuda 2016 yılında alınan toplu sözleşme kararının hayata geçirilmesi gerektiğini, düzenlenecek olan kurulda bu konudaki düşünce ve görüşlerin de tekrar dile getirileceğini ifade etti.

28 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan toplantıda görüşmeler gerçekleşmesi sonrasında toplu sözleşmenin de imzalanması planlanıyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın