Ana SayfaEkonomiTürkiye 25 Milyar Dolar Yabancı Sermaye Çekebilecek Potansiyele Sahip!

Türkiye 25 Milyar Dolar Yabancı Sermaye Çekebilecek Potansiyele Sahip!
T

-

2018 yılında Türkiye’deki en büyük halka arz gerçekleşebilir. EnerjiSA, Medical Park, Şok, Memorial, Defacto şirketlerinin sahip oldukları 3,5 milyar Dolarlık piyasa değeri ile 2018’de halka arz edilmesi planlanıyor.

Ünlü & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut Ünlü, 2018 yılında 3,5 milyar Dolarlık bir halka arz gerçekleştirilmesini tahmin ettiklerini ifade etti. Dünya genelinde şirketlerin büyüme ve farklı coğrafyalarda da hizmet verme adına satın alma ve birleşme modellerinin benimsenmeye başlandığını ifade eden Ünlü, başarılı bir şirketin satışının hem daha kolay, hem de daha kârlı olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki şirket satışlarının ağırlıklı olarak yabancı sermaye üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Ünlü, yabancı yatırımcıların ağırlıklı olarak en başarılı şirketlere yöneldiğini, 2017 yılının Ocak ile Ekim ayları arasındaki döneminde 5,2 milyar Dolarlık danışmanlık ile satın alma ve birleşme işleminin gerçekleştiğini, 2017 yılının tamamında ise 8 ila 10 milyar Dolar düzeyinde bir satın alma ve birleşme işlemlerinin gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti.

2017’de Türkiye’ye Yapılan En Büyük 5 Yatırım!

2017 yılının en büyük beş işleminde Hollanda menşeili Vitol’un Petrol Ofisi’ne, İspanya menşeili BBVA’nın Garanti Bankası’na, Avusturalya menşeili IFM’nin Mersin Limanı’na, Brezilya menşeili BRF’nin Banvit’e, Actera’nın da Korozo’ya yaklaşık 4 milyar dolar düzeyinde bir yatırım gerçekleştirdiğini dile getiren Ünlü, Türkiye’ye yabancı yatırımcı gelmiyor algısının doğru olmadığını, 2012-2013 döneminde 13 milyar dolar seviyesinde yabancı sermaye girişi olduğunu, bu rakamın 201’te 12-13 milyar düzeyinde olduğunu, 2015’te ise 17,8 milyar dolara ulaşarak Türkiye tarihinin en büyük dördüncü yabancı sermaye girişi yaşandığının, darbe girişimine rağmen 2016 yılında bu rakamın 12,3 milyar dolar düzeyinde olduğunu ifade etti.

Türkiye Pazarı 25 Milyar Dolar Sermaye Çekebilir!

Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel gereği yıllık 20 ila 25 milyar Dolar düzeyinde bir yabancı sermaye çekebileceğini, bu sermayenin de cari açığın kapatılması adına finansman desteği sağlayacağını ifade eden Ünlü, Türkiye’de yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yabancı sermaye girişinin önemli bir şekilde devam ettiğini, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcıların uzun vadeli potansiyellere bakarak karar verdiklerini, son 15 yıl içerisinde gelir dağılımında yaşanan düzelmeler ve tüketim eğiliminin artması sebebiyle oldukça dikkat çeken bir pazara sahip olduğunu ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol