Ana SayfaGündemBakan Yılmaz Son Noktayı Koydu: Liseye Giriş Sistemi Nasıl Olacak?

Bakan Yılmaz Son Noktayı Koydu: Liseye Giriş Sistemi Nasıl Olacak?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz liseye başlangıç aşamasında öğrencilerin tabii tutulacakları sistem hakkında son noktayı koydu.

Sadece sekizinci sınıfta sınava tabii tutulacağını ifade eden Bakan Yılmaz, soru sayısının 60 sorudan 90 soruya çıkartıldığını, sorulacak sorular arasında 20 adet fen bilimleri, 20 adet matematik, 20 adet Türkçe, 10 adet inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 10 adet din kültürü ve ahlak bilgisi ve 10 adet de yabancı dil sorusunun yer alacağı bilgisini paylaştı.

Yeni sistem sayesinde kimsenin kaygı duymayacağını, kolay ve sade bir sistem olduğunu dile getiren Yılmaz, herkesin istediği okula gidebileceğini ifade etti. Aralık ayı içerisinde eğitim bölgeleri ile alakalı çalışmaların tamamlanacağını, yeni sistem sayesinde öğrencilerin evlerine en yakın 5 okuldan bir tanesini tercih edebileceğini ifade etti.

90 Soru İçin 135 Dakika Süre Verilecek!

Geçmiş dönemlerde uygulanan sistemlerin dershanecilik ve ilave kaynak konusunda bir ortam yarattığını, yeni sistem sayesinde okullarda işlenen kitapların, müfredatları esas alarak hazırlanacağını, soru sayısının 90 soruya çıkartıldığını ve 90 soru için öğrencilere 135 dakika süre verileceğini ifade eden Bakan Yılmaz, sınavın tek oturumdan oluşacağını dile getirdi.

Yeni sistem sayesinde öğrencilerin sınava zorunluluktan girmek zorunda olmayacağını, adrese dayalı sistem ile eğitim bölgesi içerisinde kalan okullara kayıt yaptırabileceğini ifade etti. Sınavsız girilen okullarda başarı elde edilmesi sayesinde sistemin daha rahatlayacağını dile getiren Bakan Yılmaz, Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin, ikâmetgahının yakın olduğu okullarda eğitim görebileceğini ifade etti.

Yer Kalmayacak Sorununun Hiç Düşünülmemesi Gerek!

Bakan Yılmaz, öğrencilerin ve velilerin tercihlerine göre yapılan anketlerde; yüzde 12’lik dilimin imam hatipleri, yüzde 40’ın da meslek liselerini tercih ettiğini, geriye kalan yüzde 48’lik kısmın da tercihini diğer okullardan yana kullandığını ifade ederek, öğrenci sayısından çok daha fazla eğitim kurumu olduğunu, öğrencilerin ve velilerin “acaba yer kalacak mı?” endişesine hiç kapılmamaları gerektiğini ifade etti.

OECD ülkelerinde özel okullara olan talebin yüzde 15 olduğunu, Türkiye’de ise bu rakamın yüzde 7 olduğunu dile getiren Yılmaz, bu konuda da çalışma yapılacağını dile getirdi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...