Yunanistan Yardım Kredisinin Tamamını Kullanmayacak!

Yunanistan son dönemde gerçekleştirdiği reformlarla oldukça önemli bir ilerleme kaydederken, 2010 yılında 3 adet uluslararası düzeyde aldıkları paketler 2018 yılının Ağustos ayında son bulacak.

Euro Bölgesi’ndeki kalıcı kurtarma fonunda yönetici pozisyonunda görev alan Klaus Regling, Yunanistan’ın hayata geçirdiği ekonomik reformlar ile oldukça verimli bir ilerleme kaydettiğini ifade etti. Regling, yaptığı açıklamada Yunanistan’ın artık planlanan yardım kredilerinin tamamına da ihtiyacının bulunmadığını ifade etti.

Üçüncü Yarım Paketi Ağustos’ta Bitecek

Konuşmasında Yunanistan’ın 2010 yılından bu yana geçen süreçte 3 adet uluslararası yardım paketi temin ettiğini, bu paketlerden üçüncüsünün de gelecek yılın Ağustos ayında sonlanacağını ifade eden Regling, Yunanistan için belirlenen kredi miktarının ESM programı kapsamında 86 milyar Euro civarında olduğunu, lakin Yunanistan’ın bu krediden çok daha az miktar ile ekonomisini tam düzenine oturtabileceğini dile getiren Regling, bu durumdan oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Yunanistan İçin Önemli Başarı!

Yunanistan’ın ESM tarafından sunulan krediler için kullanmayacağı miktarı, diğer kreditörlere kredi geri ödemesi amacı ile kullanabileceğini dile getiren Regling, bu durumun Yunanistan için oldukça önemli bir başarı olduğunu kaydetti.

Yunanistan’ın hayata geçirdiği reformlar sayesinde bir rahatlama yaşadığını aktaran Regling, bu durumda reformların tam olarak uygulanmasının ve Euro Bölgesi’nin tüm üyeleri ile anlaşmaya varılmasının etkili olduğunu kaydetti. Atina yönetiminin çalışmalarına verimli bir şekilde devam etmesi halinde kurtarma programının üçüncü deva gözden geçirilme aşaması hızlı bir şekilde tamamlanacağını dile getiren Regling, durumdan da oldukça memnun olduklarını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.