Elektrik Borçluları Dikkat! Yeni Yasa Sayesinde Toplu Borçlar 24 Ay Taksitlendirilecek!

Bugün mecliste kabul edilen torba yasa tasarısında MTV oranlarına ek olarak TEDAŞ borçluları için uygulanması planlanan yeni kolaylık da onaylandı.

Elektrik borcu bulunan vatandaşlar için yeniden yapılandırma hakkı tanınan Torba yasa tasarısı ile birlikte, vatandaşların 2018 yılı Ocak ayı itibariyle 24 ay vade ile 24 eşit taksitte borçlarını yapılandırma imkânı tanındı.

Hem belediyelere, hem de belediyeler bağlı kuruluşlar ile birlikte sermaye miktarının yüzde 50’sinden fazla olan miktarı belediyelere ait olan şirketler ve İl Özel İdareleri’nin ödeme konusunda yükümlü olduğu şirketler ve özelleştirme işlemleri esnasında TEDAŞ’a devredilmiş olan elektrik tüketimi sebebiyle yapılandırılmamış olan alacaklar ve bu alacaklara ek olarak yapılandırma yapılmış olmasına rağmen ihlal edilmiş durumda olan alacakların asıl miktarları ile, bu alacaklara bağlı feri alacaklar yerine; yapılan bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranlarını baz alarak hesaplanacak olan tutar, 24 ay eşit taksit tutarı ile ödemesi yapılabilecek. Bu ödemeler ise 2018 yılının Ocak ayı itibariyle başlanacak.

Yasa tarafından tanınan süre zarfın içerisinde ödenmiş olan taksitler ile alakalı herhangi bir zam ve faiz hesabında bulunulmaz iken, hesaplanan taksit tutarlarının da vaktinde ödenmemesi halinde, bu tutara, gecikme yaşatılan her ay ve gün için geç geç ödeme zammı uygulanması onaylandı.

Meclis’te kabul edilen torba yasa tasarısı ile birlikte vatandaşların birikmiş elektrik borçları için 24 ay vade ile yapılandırma imkânı sağlanırken, bu borçların hesaplanması aşamasında da sadece Yİ-ÜFE aylık değişim oranları baz alınıp, herhangi bir ek faiz işletmesi gerçekleştirilmeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.