Elektrik Borçluları Dikkat! Yeni Yasa Sayesinde Toplu Borçlar 24 Ay Taksitlendirilecek!

Google Haberlere Abone Ol:

Bugün mecliste kabul edilen torba yasa tasarısında MTV oranlarına ek olarak TEDAŞ borçluları için uygulanması planlanan yeni kolaylık da onaylandı.

Elektrik borcu bulunan vatandaşlar için yeniden yapılandırma hakkı tanınan Torba yasa tasarısı ile birlikte, vatandaşların 2018 yılı Ocak ayı itibariyle 24 ay vade ile 24 eşit taksitte borçlarını yapılandırma imkânı tanındı.

Hem belediyelere, hem de belediyeler bağlı kuruluşlar ile birlikte sermaye miktarının yüzde 50’sinden fazla olan miktarı belediyelere ait olan şirketler ve İl Özel İdareleri’nin ödeme konusunda yükümlü olduğu şirketler ve özelleştirme işlemleri esnasında TEDAŞ’a devredilmiş olan elektrik tüketimi sebebiyle yapılandırılmamış olan alacaklar ve bu alacaklara ek olarak yapılandırma yapılmış olmasına rağmen ihlal edilmiş durumda olan alacakların asıl miktarları ile, bu alacaklara bağlı feri alacaklar yerine; yapılan bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranlarını baz alarak hesaplanacak olan tutar, 24 ay eşit taksit tutarı ile ödemesi yapılabilecek. Bu ödemeler ise 2018 yılının Ocak ayı itibariyle başlanacak.

Yasa tarafından tanınan süre zarfın içerisinde ödenmiş olan taksitler ile alakalı herhangi bir zam ve faiz hesabında bulunulmaz iken, hesaplanan taksit tutarlarının da vaktinde ödenmemesi halinde, bu tutara, gecikme yaşatılan her ay ve gün için geç geç ödeme zammı uygulanması onaylandı.

Meclis’te kabul edilen torba yasa tasarısı ile birlikte vatandaşların birikmiş elektrik borçları için 24 ay vade ile yapılandırma imkânı sağlanırken, bu borçların hesaplanması aşamasında da sadece Yİ-ÜFE aylık değişim oranları baz alınıp, herhangi bir ek faiz işletmesi gerçekleştirilmeyecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.