Gündem Bakan Açıkladı: Kömürde Akıllı Dönem Başlıyor!

Bakan Açıkladı: Kömürde Akıllı Dönem Başlıyor!

Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 2. Yerli Kömür Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada akıllı kömür döneminin başlatıldığını ifade etti.

Bu yıl ikinci defa düzenlenen Yerli Kömür Çalıştayı’na katılım yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, gerçekleştirdiği konuşmada akıllı kömür döneminin bugün itibariyle başlatıldığını ifade etti. Türkiye genelindeki tüm kömür madenciliği sektöründe “akıllı kömür” döneminin bugün itibariyle başlatıldığını aktaran Bakan Albayrak, akıllı kömür stratejisinin hem insan odaklı, hem bilim odaklı, hem şeffaf ve de açık yönetim olmak üzere üç farklı adım üzerinde hazırlandığını ifade etti.

MİGEM Onaysız Üretime Engel!

Devam eden süreçte Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) onayının öneminin yükseltileceğini ifade eden Bakan Albayrak, gelecek dönemler içerisinde artık her ay tüm valiliklere, şehirlerde bulunan ve ruhsatsız üretim yapmakta olan veya eksiklikleri sebebi ile faaliyetleri durdurulmuş olan sahalar ile alakalı hatırlatmaların yapılacağını ifade etti. Bu tarz sahalarda firmaların eksikleri tamamlama bahanesi altında kömür çıkarma yönünde art niyetli çalışmalar yaptıklarını, bu durumun farkında olduklarını, uygulanacak olan yeni strateji sayesinde bu sisteme tamamen sekte vurulacağını ifade eden Bakan Albayrak, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından onay verilmemiş hiçbir sahadan kömür çıkartma işleminin gerçekleştirilemeyeceğini ifade etti.

Tüm çalışmaların dışa bağımlılıktan kurtulma adına hayata geçirildiğini de dile getiren Bakan Albayrak, bu niyet ile tüm çalışmaların yapıldığını, madenciliğin daha güvenli hale getirilmesinin bu alanda yapılan çalışmalar arasındaki en önemli hedeflerden bir tanesi olduğunu dile getirdi.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın