Küresel piyasalarda en geniş işlem hacmine sahip bankalar arasında olan Bank of China, BDDK’dan lisansı için onayı aldı. Bank of China artık Türkiye’de faaliyet gösterebilecek.

Küresel piyasalarda hizmet veren en büyük bankalar arasında yedinci sırada yer alan ve Çin ekonomisinin en büyük üçüncü bankası olma özelliğini taşıyan Bank of China, Türkiye’deki faaliyetleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından lisans onayını aldı. 2 Aralık 2017 tarihi itibarıyla Bank of China, Türkiye genelinde açacağı şube ya da iletişim ofisleri ile bankacılık hizmeti verebilecek.

BDDK’dan Onay Geldi!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, BDDK olarak Bank of China’nın Türkiye’de faaliyet gösterebilmesi adına bankacılık lisansı için başvuruda bulunduğunu, yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’de hizmet vermesini engelleyecek herhangi bir durum olmadığı için geçtiğimiz yıllarda kuruluş izni verilen bankaya şimdi de lisans izni verildiğini kaydetti.

Hisselerin Yüzde 99,99’u Bank of China’nın!

2 Aralık 2017 tarihi itibariyle tüm çalışmalarına başlayabilecek olan Bank of China, Türkiye pazarına ilk adımını 2011 yılında atmıştı. Türkiye faaliyetlerini temsilcilik ofisi vasıtası ile devam ettiren banka, sermaye büyüklüğü alanında Türkiye sıralamasında yedinci sırada yer alıyor. 2014 yılında Global 500 sıralamasında 59. Sırada yer alan Bank of China, 300 milyon dolar karşılığında Türk Lirası sermayeli mevduat bankası kurulması adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştu. Bankanın kurulum aşamasında yüzde 99,99 oranındaki hisse sahibi Bank of China olurken, şirketin yüzde 0,001 oranındaki hisselerinin sahipleri; Investmen Limited’e bağlı olan Best Stream’ın, Maxon’un, Union Favour’un ve Well Ocean’ın olacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın