Ana SayfaGündemBank of China'nın Türkiye İçin Bankacılık Lisansı Onaylandı!

Bank of China’nın Türkiye İçin Bankacılık Lisansı Onaylandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Küresel piyasalarda en geniş işlem hacmine sahip bankalar arasında olan Bank of China, BDDK’dan lisansı için onayı aldı. Bank of China artık Türkiye’de faaliyet gösterebilecek.

Küresel piyasalarda hizmet veren en büyük bankalar arasında yedinci sırada yer alan ve Çin ekonomisinin en büyük üçüncü bankası olma özelliğini taşıyan Bank of China, Türkiye’deki faaliyetleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından lisans onayını aldı. 2 Aralık 2017 tarihi itibarıyla Bank of China, Türkiye genelinde açacağı şube ya da iletişim ofisleri ile bankacılık hizmeti verebilecek.

BDDK’dan Onay Geldi!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, BDDK olarak Bank of China’nın Türkiye’de faaliyet gösterebilmesi adına bankacılık lisansı için başvuruda bulunduğunu, yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’de hizmet vermesini engelleyecek herhangi bir durum olmadığı için geçtiğimiz yıllarda kuruluş izni verilen bankaya şimdi de lisans izni verildiğini kaydetti.

Hisselerin Yüzde 99,99’u Bank of China’nın!

2 Aralık 2017 tarihi itibariyle tüm çalışmalarına başlayabilecek olan Bank of China, Türkiye pazarına ilk adımını 2011 yılında atmıştı. Türkiye faaliyetlerini temsilcilik ofisi vasıtası ile devam ettiren banka, sermaye büyüklüğü alanında Türkiye sıralamasında yedinci sırada yer alıyor. 2014 yılında Global 500 sıralamasında 59. Sırada yer alan Bank of China, 300 milyon dolar karşılığında Türk Lirası sermayeli mevduat bankası kurulması adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştu. Bankanın kurulum aşamasında yüzde 99,99 oranındaki hisse sahibi Bank of China olurken, şirketin yüzde 0,001 oranındaki hisselerinin sahipleri; Investmen Limited’e bağlı olan Best Stream’ın, Maxon’un, Union Favour’un ve Well Ocean’ın olacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.