Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyümesi Çift Haneli Olabilir!

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomistler üçüncü çeyrek verileri öncesinde tahminlerini yükseltti. 6 yıl sonra Türkiye’nin üçüncü çeyrekte çift haneli bir büyüme görebileceğini ifade eden analistler, gözleri TÜİK tarafından açıklanacak verilere dikti.

Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 5,2 oranında gerçekleşmiş, bu rakam ikinci çeyreğe yüzde 5,1’lik büyüme oranı ile aktarılmıştı. 11 Aralık 2017 Pazartesi günü ise üçüncü çeyreğe dair büyüme verileri açıklanacak. Ekonomistler, 6 yıllık ara sonrasında Türkiye’nin bu çeyrekte çift haneli bir büyüme görebileceğini ifade ediyor.

Büyüme oranlarının öncü göstergeleri arasında yer alan gayri safi milli hasıla (GSYH)’nin büyüme hızının üçüncü çeyrek döneminde çift haneli rakamlara ulaşabileceğini ifade eden ekonomistler, aynı dönem içerisinde gerçekleştirilen tüketimin ve ihracatın da bu rakamlara önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti. Hem ulusal, hem de uluslararası kurumlar tarafından Türkiye’nin büyüme oranları üzerinde yukarı yönlü revizyonların yapıldığını ifade eden ekonomistler, bu kurumlar tarafından Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 6 oranının üzerinde olmasının beklendiğini aktardılar.

Analistler Tahminlerini Bildirdi

Konu hakkında görüşlerini ileten TEB Finansal Piyasalar Strateji Müdürü Erkin Işık, 2017 yılının üçüncü çeyrek GSYH büyümesinin yüzde 11 civarında olmasını beklediğini ifade ederken, baz etkisi ve iş gücü oranlarının 2016 yılına göre yüksek olmasının bu oran üzerine etkisi olacağını, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 civarında bir büyüme görmeyi beklendiğini, son çeyrekte büyüme hızının yavaşlamış olması halinde ise büyüme oranının yüzde 6,5 düzeyinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Görüşlerini  bildiren Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz ise 2017 yılı sonunda elde edilecek büyüme oranının yüzde 6,5 civarında olacağını, üçüncü çeyrek büyüme oranının ise çift haneli rakamlara yaklaşmasının mümkün olduğunu, önümüzdeki altı aylık süreç içerisinde küresel ticaret ile alakalı bir endişe ortamının bulunmadığını, ticaret hacimlerinde yaşanan artış eğiliminin de devamı yönünde beklentilerinin olduğunu aktardı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...