Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyümesi Çift Haneli Olabilir!

Ekonomistler üçüncü çeyrek verileri öncesinde tahminlerini yükseltti. 6 yıl sonra Türkiye’nin üçüncü çeyrekte çift haneli bir büyüme görebileceğini ifade eden analistler, gözleri TÜİK tarafından açıklanacak verilere dikti.

Ekonomistler üçüncü çeyrek verileri öncesinde tahminlerini yükseltti. 6 yıl sonra Türkiye’nin üçüncü çeyrekte çift haneli bir büyüme görebileceğini ifade eden analistler, gözleri TÜİK tarafından açıklanacak verilere dikti.

Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 5,2 oranında gerçekleşmiş, bu rakam ikinci çeyreğe yüzde 5,1’lik büyüme oranı ile aktarılmıştı. 11 Aralık 2017 Pazartesi günü ise üçüncü çeyreğe dair büyüme verileri açıklanacak. Ekonomistler, 6 yıllık ara sonrasında Türkiye’nin bu çeyrekte çift haneli bir büyüme görebileceğini ifade ediyor.

Büyüme oranlarının öncü göstergeleri arasında yer alan gayri safi milli hasıla (GSYH)’nin büyüme hızının üçüncü çeyrek döneminde çift haneli rakamlara ulaşabileceğini ifade eden ekonomistler, aynı dönem içerisinde gerçekleştirilen tüketimin ve ihracatın da bu rakamlara önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti. Hem ulusal, hem de uluslararası kurumlar tarafından Türkiye’nin büyüme oranları üzerinde yukarı yönlü revizyonların yapıldığını ifade eden ekonomistler, bu kurumlar tarafından Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 6 oranının üzerinde olmasının beklendiğini aktardılar.

Analistler Tahminlerini Bildirdi

Konu hakkında görüşlerini ileten TEB Finansal Piyasalar Strateji Müdürü Erkin Işık, 2017 yılının üçüncü çeyrek GSYH büyümesinin yüzde 11 civarında olmasını beklediğini ifade ederken, baz etkisi ve iş gücü oranlarının 2016 yılına göre yüksek olmasının bu oran üzerine etkisi olacağını, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 civarında bir büyüme görmeyi beklendiğini, son çeyrekte büyüme hızının yavaşlamış olması halinde ise büyüme oranının yüzde 6,5 düzeyinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Görüşlerini  bildiren Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz ise 2017 yılı sonunda elde edilecek büyüme oranının yüzde 6,5 civarında olacağını, üçüncü çeyrek büyüme oranının ise çift haneli rakamlara yaklaşmasının mümkün olduğunu, önümüzdeki altı aylık süreç içerisinde küresel ticaret ile alakalı bir endişe ortamının bulunmadığını, ticaret hacimlerinde yaşanan artış eğiliminin de devamı yönünde beklentilerinin olduğunu aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.