BDDK Yönetim Kurulu Atamaları Yapılacak!

0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), son dönemde yönetim kurulunda hizmet veren kişilerin farklı görevlere atanması ve görev süreleri dolması sebebi ile iki kişiye kadar düştü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yönetim kurulusunun 7 kişiden oluşması gerekiyor. Lakin 2017 yılının yaz ayları başlarında başlayan görev süresi dolma sirkülasyonu, yönetim kurulunun iki kişiye kadar düşmesine ortam yarattı. Yaz aylarının başında, görev süreleri dolması sebebi ile görevden ayrılan iki kişi sonrasında yönetim kurulu BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve Olcay Turan, Muhiddin Gülal, Mustafa Korhan ve İrfan Çelik’ten oluşan beş kişiye düşmüştü. Mustafa Korhan’ın Haziran ayı sonunda görev süresi dolunca dört kişiye düşen yönetim kurulu, Muhiddin Gülal’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı olarak ataması gerçekleşince de üç kişiye kadar geriledi.

Açıklama Şimşek’ten Geldi

Yaşanan bu gelişme haber bültenlerine konu olunca, konuyu aydınlatmak adına Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir açıklamada bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yönetim kuruluna üye atama süreci ile alakalı bir çalışma olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu sürecin Bakanlar Kurulu’nda kararnama sürecinin tamamlanma aşamasının geçildiğini, yakın dönemde de yeni üyelerin kamuoyuna duyurulacağını ifade etti.

Konunun kontrol altında olduğunu ifade eden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, Bakanlar Kurulu’nda yapılan görüşmeler sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yönetim kuruluna yapılacak atamalar için kararname sürecinin tamamlandığını, söz konusu olan durumun haberlere konu olması sebebi ile bu açıklamanın yapıldığını, BDDK Yönetim Kurulu hakkındaki açıklamanın yakın dönemde kamuoyuna aktarılacağını ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın