Google’a Türkiye’den De Yaptırım Gelebilir!

Google Haberlere Abone Ol:

Son dönemlerde birçok ülkenin rekabet kurumu tarafından cezaya çarptırılan Google, Türkiye’den de uyarı almış durumda.

Rusya’da anti-tekel yasalarını ihlal etmesi sebebiyle 6,8 milyar Ruble’lik cezaya çarptırılan Google’ın başı Türkiye ile de derde girebilir. Türkiye’de mercek altına alınan teknoloji devi için açıklama Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak’tan geldi. Özellikle Android işletim sistemine sahip telefonlardaki uygulamalarda, kendi uygulamalarına öncelik vermesi sebebi ile rekabet kurallarını ihlal ettiği öne sürülen Google için birçok yaptırım gelebilir.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Torlak, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android ve mobil uygulama sunan hizmeti Google Play Store’da yürüttüğü politikalar ile alakalı birçok şikâyetin yer aldığını, soruşturma kararı alındığını, soruşturma sürecin devam ettiğini ifade etti. Diğer aplikasyon firmalarını dışarıda bırakma aşamasında birçok şikâyetin iletildiğini ifade eden Torlak, böyle bir tavrın sürdürülebilmesi halinde Google’ın Türkiye tarafından da yaptırımlar ile karşılaşacağını ifade etti.

Google’ın elektronik platformlar alanında birçok rekabet kurumu tarafından incelendiğini, temel iddianın cihaz üreticileri ile imzalanan sözleşmelerde aplikasyonları cihazlara yükleme karşılığında reklam gelirlerinden pay alma taahhüttü olduğunu, Google’ın bu tarz çalışmalara devam etmesi halinde yaptırımların geleceğini kaydetti.

Tek İncelenen Google Değil!

Konuşmasında Booking.com’a verilen cezaların yanlış algılandığını ifade eden Torlak, Booking’e oteller ile imzalanan sözleşmeleri ihlal etmesi sebebi ile ceza aldığını, aynı dönemde TÜRSAB’ın Türkiye çıkışlı faaliyetleri Booking’in durdurması yerinde müracaat gerçekleştirmesi sonrasında yurt dışından Türkiye’ye gelen rezervasyon yapması kapatılması, iki kararın de Rekabet Kurumu tarafından verildiği gibi bir algı oluşturduğunu kaydetti.

Kurumsal üyelikler için üyelik aidat bedellerinde fahiş bir artış yaşanması sebebi ile Sahibinden.com için soruşturma başlatıldığını ifade eden Torlak, aynı soruşturmayı geçiren YemekSepeti.com için de idari para cezası ile sürecin tamamlandığını ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.