YÖK’ten Öğretim Üyeleri için Yaş Düzenlemesi!

0

Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından sözleşmeli olarak istihdam edilmesi uygun olan ve emeklilik yaş sınırını doldurmuş öğretim üyeleri 1 yıllık süre ile istihdam edilebilecekler. Söz konusu sözleşmeler ise, öğretim üyelerinin 75 yaşlarını doldurdukları günü geçmemek şartı ile emeklilik ya da yaşlılık aylıkları bağlanana kadar 1 yıl süre ile uzatılabilinecek.

Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Kurumlarında Emeklilik Yaş Haddini Doldurmuş Öğretim Üyelerinin Sözleşmeli Olarak Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslara ilişkin detayları internet sitesinden yayınladı.

Şartlar Senato Tarafından Belirlenecek!

Söz konusu ilana göre, yükseköğretim kurumlarının emeklilik yaş sınırlarını doldurmaları durumunda öğretim üyelerinin sözleşmeli olarak istihdam edebilmeleri için gerekli şartlar ise senato tarafından belirlenecek ve bunun takibinde de öğretim üyelerine bilgilendirme yapılacak.

Başvurular Yaş Sınırına Gelinmeden 3 Ay Önce Yapılmalı!

Öğretim üyelerinin sözleşmeli olarak çalışabilmeleri için başvurularını, yaş sınırlarını doldurmadan minimum 3 ay öncesinde kadronun olduğu bölüm başkanlığına, dekanlığa ya da enstitü, yüksekokul veya konservatuvar müdürlüklerine yapmaları gerekmekte.

Belirlenen şartlara uygun olan öğretim üyelerinin sözleşmeli olarak istihdam edilme başvuruları, bölüm başkanı, ana bilim dalı başkanı ve bölüm kurulunun görüşlerinin yer aldığı görüşler sonrasında, fakülte, enstitü, yüksekokul ya da konservatuvar yönetim kurulu ile birlikte üniversite yönetim kurulunun kararına, sonrasında ise rektörün teklifi ile birlikte YÖK’e iletilecek.

Üniversitenin teklif edilen bölüm kapsamında öğretim üyesi gereksinimi yahut teklif edilen bölümün YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlardan olup olmadığı incelenecek. Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından sözleşmeli olarak istihdam edilmesi uygun olan bireylerin ise emeklilik yaş hadlerini tamamladıkları tarihten itibaren olmak üzere 1’er senelik dönemde istihdam edilebilecekler.

İdari Görev Yapma ve Senato Üyesi Olma Hakkı Olmayacak!

Sözleşmeli olarak istihdam eden öğretim üyelerinin idari görev yapma ve senato üyesi olma hakları olmayacak. Benzer şekilde fakülte, enstitü, yüksekokul ya da konservatuvar, bölüm ve ana bilim dalı kuralları çerçevesinde yönetim kurullarında görevleri olamayacak. Söz konusu görevler için seçilen üyelere oy verilemeyecek. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın