Türkiye’nin üçüncü çeyrek dönemi içerisinde elde ettiği büyüme rakamları bu sabah TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan veriler, Türkiye’nin iş dünyası temsilcileri tarafından da değerlendirildi.

Türkiye, açıklanan büyüme rakamları ile birlikte dünyanın en büyük 20 ekonomisinin bir araya gelmesi ile oluşturulan G20 ülkelerinde en büyük büyüme Türkiye’nin oldu. Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu olan Eurostat tarafından açıklanan büyüme verilerine göre, üçüncü çeyrek için Avrupa ülkelerinin büyümesi yüzde 2,6 olurken, Türkiye bu rakamı neredeyse 5’e katladı.

TÜİK tarafından büyüme rakamlarının açıklanması sonrasında iş dünyası temsilcileri rakamları yorumladı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yüzde 11,1’lik büyüme rakamının Türkiye’yi dünya genelinde gıpta ile bakılan ve pozitif ayrışmaya ortam yaratan, yıldızı parlak bir ülke haline getirdiğini ifade etti. Her olumsuzluk karşısında ekonomik ve siyasal engellere rağmen önemli bir birliktelik ve başarı öyküsü olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, istihdam ve üretim alanında sunulan destekler ile doğru adımların ortaya atıldığını ifade etti.

İş Dünyası Büyüme Oranlarından Mutlu

ATO Başkanı Baran, üçüncü çeyrek içerisinde yüzde 11,1 oranında büyüyen GSYH’nin, üretim yöntemi ile cari fiyatlarla yüzde 24,2 oranında artış sağladığını ve 827 milyar 230 milyon Türk Lirası’na ulaştığını kaydetti. Konut sektörü, beyaz eşya sektörü ve mobilya sektörlerine tanınan vergi destekleri sayesinde hem bu sektörlerin, hem de reel sektörün olumlu etkilendiğini kaydeden Baran, sanayi üretiminin Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,3 artış sağlayarak beklentilerin çok üzerinde kaldığını ifade etti.

Atlas Global Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, global ekonomide devam etmekte olan belirsizliklere rağmen, Türkiye’nin elde ettiği bu başarının gurur verici olduğunu, umut verici olan kısmının da tüketim alanında yaşanan artışın yüzde 3 olmasına karşın, üretim alanında yaşanan artışın yüzde 11 olması olduğunu ifade etti. Büyümelerin havacılık sektörüne olan katkısının önümüzdeki yıl itibariyle işleyeceğini ifade eden Ersoy, bu dönemde yeni yatırımlar için de hız kesmeden devam ettiklerini dile getirdi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın