Ana SayfaGündemJP Morgan Türkiye'nin 2017 Büyüme Tahminini Yükseltti!

JP Morgan Türkiye’nin 2017 Büyüme Tahminini Yükseltti!
J

-

Dün TÜİK tarafından açıklanan büyüme oranları, büyüme tahminlerinin de yukarı yönlü revize edilmesine ortam yarattı. İlk revize JP Morgan’dan geldi.

Ünlü yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’nin 2017 yıl sonu büyüme tahminlerini yukarı yönlü olarak revize etti. Dün sabah saatlerinde açıklanan 2017 yılı üçüncü çeyrek GSYH büyüme rakamları sonrasında, JP Morgan’da yıl sonunda elde edilecek yıl geneli büyüme rakamlarını yukarı yönlü olarak revize etti.

Üçüncü çeyrek döneminde elde edilen büyüme oranının, beklentilerin oldukça üzerinde kalması sebebi ile yıl sonuna kadar büyümenin devam edeceğini ön gören JP Morgan, 2017 yılının tamamı için olan büyüme tahminini yüzde 5,3’ten yüzde 6,4’e kadar yükseltti.

2018 Büyüme Beklentisi Yüzde 3,1’de Kaldı

Yaptığı açıklamada aynı zamanda 2018 yılı tahminlerini de ileten JP Morgan, yeni yıl ile birlikte hükümet tarafından alınacak tedbirlerin sone ermesi ve 2019 seçimleri öncesinde harcamaları artırma imkânı kalması amacı ile 2018 yılı içerisinde yapılacak harcamalar aşamasında çekinceli bir tutum sergileyeceğini kaydederken, 2018 yılı için büyüme oranının yüzde 3,1’e gerileyeceği yönünde olan tahminini koruduğunu kaydetti.

Enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde çıkmasının ana etkisinin beklentilerden elde edilen güçlü performansın yarattığı güçlü iç talep sebebi ile olduğunu ifade eden JP Morgan, bu etki sebebi ile Merkez Bankası’nın para politikası yönünde sıkılaşmaya gideceği beklentisinin de yükseldiğini kaydetti.

Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası PPK’nin 100 baz puan artırımı yönündeki beklentilerin, büyüme performansı sebebi ile üzerindeki baskının azalması ile güçlendiğini ifade eden JP Morgan, bu beklentiden artık emin olduklarını belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol