Rabobank: TCMB GLP Faizini 150 Baz Puan Artırabilir!

0

Standard Chartered, Capital Economics ve Rabobank, Merkez Bankası’nın 14 Aralık günü yapacağı toplantıya ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Yabancı kurumlar, 14 Aralıkta yapılacak olan toplantıda faiz artışı kararının alınacağı yönünde değerlendirmelerde bulundular.

Standard Chartered, 50 Baz Puan Artış Bekliyor!

14 Aralık günü Para Politikası Kurulu toplantısında geç likidite penceresi borç verme faizinde Standard Chartered’in beklediği 50 baz puan değerindeki artırımının, 100 baz puan değerindeki artış olarak fiyatlanan piyasalarda hayal kırıklığı yaratmasını, dolar/TL parametresinin hedefledikleri 4,20’ye yaklaştırmasını beklediklerini söyledi. 11 Aralık’taki raporlarında Türkiye ekonomisinin 2017 büyüme beklentilerini revize eden Ekonomist Carla Slim ve Ekonomist Geoff Kendrick, yüzde 5,1 seviyesinde olan büyüme beklentisini yüzde 6,1’e yükseltti.

Capital Economics Raporda Enflasyon Verileri ve Büyümenin Altını Çizdi

Türkiye’nin 3. çeyrek dönemine ait büyüme verilerinin açıklanması sonrasında Capital Economics, pazartesi günü yayınladığı raporda, GLP faizinde 25 baz puan değerinde artış meydana geleceğini, bu artış ile de yüzde 12,50’ye yükselmesini beklediğini açıkladı. Faiz artırımı beklentileri kapsamında değerlendirmelere yer verilen raporda, Türkiye’nin yüzde 11,1 oranındaki büyümesi ile kasım döneminde enflasyon verilerindeki sıçramaya dikkat çekildi.

Rabobank: TCMB 150 Baz Puan Artış Yapacak!

Pazartesi günü araştırma raporunu yayınlayan Rabobank ise, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın perşembe günü yapacağı para politikası toplantısı hakkındaki değerlendirmelerinde geç likidite penceresi faizinde 150 baz puan değerinde artış beklediklerini, bu artış ile de yüzde 13,75 seviyesine çıkmasını beklediklerini açıkladı. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version